Jednym z popularnych środków konserwujących do metali jest odrdzewiacz. Taki preparat służy do usuwania rdzy, ale to nie jedyne jego działanie. Miewa też działanie niepożądane. Tego typu środki możecie kupić w wielu odmianach, więc przed zakupem warto je nieco poznać, aby dokonać dobrego wyboru.

 

Jak działa odrdzewiacz do metalu?

W środkach konserwujących do metali takich ja odrdzewiacz bardzo ważny jest składnik czynny. Niestety producenci często pomijają obowiązek podania składu preparatu, a my nie możemy być do końca pewni, czy wybrany środek faktycznie pomoże nam usunąć rdzę. Zwłaszcza że odrdzewiacze występujące w wielu wariantach i rodzajach.

Na początku trzeba jednak mieć świadomość, że żaden odrdzewiacz nie cofnie procesu korozji. Nie istnieje bowiem technologia ani środek, który może zmienić tlenek w zdrowy metal. Odrdzewiacz służy zaś wyłącznie do usuwania wierzchniej warstwy rdzy. Jednocześnie pamiętajcie, że ubytków już powstałych w metalu nie da się całkowicie zregenerować. Poza zastosowaniem środka odrdzewiającego można rdzę próbować zdrapać z wykorzystaniem drucianej szczotki. Można też walczyć z nią oddzielając warstwę rdzy od podłoża, a następnie rozpuszczając ją.

Wysokiej jakości odrdzewiacze dostępne są w naszym sklepie na https://www.akcesoria.cnc.info.pl/4264-chemia-przemyslowa/preparaty-wielozadaniowe

 

Odrdzewiacze rodzaje

Dostępne na rynku odrdzewiacze różnią się ceną i składem. W zależności od składu wykazują nieco inne właściwości, a co najważniejsze mają różną skuteczność działania. W sklepach znajdziecie między innymi:

Penetrator – środek o właściwościach penetrujących, oczyszczających i smarnych. Idealny do odrdzewiania śrub, ponieważ umożliwia poruszenie elementów. Odrdzewiaczem tego typu jest np. słynny WD-40. Minusem środków typu penetrator jest fakt, iż szybko się zużywają.

Kwas – odrdzewiacz na bazie kwasu ma właściwości rozpuszczające rdzę i jest szeroko dostępny – kupimy go w każdym sklepie motoryzacyjnym. Co ciekawe działa podobnie jak zwykły ocet kuchenny. Kwasu nie można jednak aplikować na metale najbardziej podatne na korozję, ponieważ jeszcze ją przyspieszają. Po zastosowaniu kwasu trzeba dodatkowo zastosować produkt, który go wyprze.

Odrdzewiacz z siarczkiem molibdenu – ten środek podobnie jak penetrator posiadaj właściwości penetrujące. Dodatkowo taki środek ma jeszcze właściwości ochronne, ponieważ wytwarza cieniutką powłokę o wysokiej odporności na utlenianie. To zaś znacząco opóźnia powstawanie korozji.

Środki specjalistyczne– są to między innymi odrdzewiacze do podwozia. Konkretne typy różnią się składem, który niestety zazwyczaj nie jest dokładnie wskazany na opakowaniu. Specjalistyczne odrdzewiacze pozwalają usunąć ogniska rdzy, jednak mogą powodować korozję na innych materiałach. Niekiedy nawet mogą zniszczyć elementy z tworzyw sztucznych.

 

Dobry odrdzewiacz zastosowanie

Środek typu odrdzewiacz warto mieć w każdym warsztacie. Przydaje się do wykonywania poprawek blacharskich oraz lakierniczych. Najlepsze działania wykazują jednak w duecie z innymi narzędziami, takimi jak druciane szczotki. Dzięki temu większe ogniska rdzy i wżery możemy po pierwsze rozpuścić, a po drugie mechanicznie zeszlifować. Pamiętajcie przy okazji, że preparat antykorozyjny nie jest tym samym, co środek odrdzewiający. Pierwszy z nich chroni przed rdzą, jednak nie należy nim usuwać śladów korozji.

Warto też pamiętać, że odrdzewiacz do metalu usuwa nie tylko rdzę, ale też powłokę ochronną. Z tego powodu po jego użyciu szybko zabezpieczyć powierzchnię. Można to zrobić raz przy pomocy specjalnych środków, aby efekt był trwały. Można też nałożyć preparaty działające doraźnie, czyli opóźniające powstawanie korozji.

Wysokiej jakości odrdzewiacze dostępne są w naszym sklepie na https://www.akcesoria.cnc.info.pl/4264-chemia-przemyslowa/preparaty-wielozadaniowe

 

Jaki najlepszy odrdzewiacz wybrać?

Zanim zdecydujemy się na zakup i aplikację konkretnego odrdzewiacze pamiętajmy, że elementy konstrukcyjne trzeba odrdzewiać niezwykle delikatnie, aby nie obniżać ich trwałość. Nie każdy element da się bowiem łatwo wymienić na nowy, tak jak np. śruby. W sklepach motoryzacyjnych i z częściami do maszyn bez problemu kupicie odrdzewiacz każdego rodzaju, który trzeba jednak dobrze dopasować do konkretnego przypadku. Najlepiej po prostu zestawić obok siebie parametry i składy, a także czytać uważnie instrukcje producentów konkretnych środków odrdzewiających.