Środek smarny, jakim jest smar silikonowy, ma wiele zastosowań w przemyśle. W sklepach dostaniecie go np. w formie pasty lub w sprayu, a także w różnych przedziałach cenowych. W dzisiejszym tekście wyjaśniamy różnice pomiędzy różnymi ofertami.

 

Co to jest smar silikonowy?

Smar silikonowy to środek penetrująco-smarujący, którego bazą są silikony organiczne. Taki skład sprawia, że środek jest ma silne właściwości hydrofobowe. Oznacza to, że skutecznie wypiera wodę w przeciwieństwie do wielu smarów nieorganicznych. Działa to tak, że po zastosowaniu smaru silikonowego na powierzchni elementu, zaczyna on silnie odparowywać. Następnie na powierzchni pozostaje bardzo cienka, odporna na wodę warstwa smaru.

W sklepie Akcesoria CNC znajdziesz zarówno silikony w sprayu jak i masy silikonowe

 

Zastosowanie smaru silikonowego

Środek smarny na bazie silikonów organicznych wykorzystywany jest na szeroką skalę. Można nim smarować różne urządzenia: od bieżni po ekspresy. Nierzadko zastępuje też preparaty smarujące, stosowane klasycznie w motoryzacji. Dlatego smar silikonowy wykorzystywany jest np. do konserwacji rowerów i innych mechanizmów ruchomych.

Tytułowy środek znajduje też zastosowanie przy smarowaniu różnych elementów z gumy, drewna i metalu. Co ciekawe, w przypadku każdego z tych materiałów korzysta się z zupełnie innej właściwości smaru silikonowego. W przypadku gumy chroni on powierzchnię przed murszeniem i pękaniem, a jeśli chodzi o drewno to smar silikonowy wytwarza delikatną powłokę nieprzepuszczalną. Dodatkowo smar ten zmniejsza tarcie elementów ruchomych oraz zapobiega ich sklejaniu się. Ponadto chroni je przed utratą elastyczności.

Jako ciekawostkę dodajmy, że smar silikonowy dobrze przewodzi prąd, zwłaszcza kiedy jest świeżo naniesiony. Z tego powodu niekiedy korzysta się z niego do smarowania klem. Przewodnictwo prądu spada jednak mocno po odparowaniu wody, co trzeba mieć na uwadze. Dodatkowo pamiętajcie, że smary silikonowe niebyt dobrze znoszą wysokie temperatury.

 

Smar silikonowy w sprayu czy jako pasta?

W sprzedaży znajdziecie dwa typy smaru silikonowego jeśli chodzi o formę: w aerozolu i w paście. Smar silikonowy w aerozolu wybierany jest zdecydowanie częściej, głównie dlatego, że jest prosty w nałożeniu. Aerozol pozwala też na równomierną aplikację środka i dzięki temu zapewnia wysoki poziom ochrony. Nie sprawdza się jednak w przypadkach, kiedy potrzebujemy go do zastosowań precyzyjnych.

Drugim typem jest smar silikonowy w formie pasty. Jest on mniej popularny i uważany przez wiele osób za niepraktyczny. Ma jednak zastosowanie w sytuacjach, kiedy potrzebujemy środka smarnego odpornego na bardzo wysokie temperatury. A to dlatego, że wykazuje odporność na poziomie do 200-240°C.

W sklepie Akcesoria CNC znajdziesz zarówno silikony w sprayu jak i masy silikonowe

 

Smary silikonowe - jakie kupić?

W ofercie sklepów z częściami i akcesoriami do maszyn znajdziecie wiele marek smarów na bazie silikonów organicznych. Jak poznać, ze konkretny produkt będzie najlepszy w naszym przypadku? Na pewno warto kierować się popularnością produktów. Niedrogim i sprawdzonym smarem silikonowym jest W5. Z wyższej półki cenowej warto sięgnąć po CX-80. Jest to smar silikonowy tworzący cienką i bardzo równą warstwę ochronną. Używa się go głównie jako smaru do zastosowań precyzyjnych w wąskich przestrzeniach smarowanych elementów.