Polerowanie aluminium wymaga drobnej wprawy, jak również skupienia. Co więcej, do przeprowadzenia prac polerskich konieczne jest użycie odpowiednich narzędzi, jak również przygotowanie techniczne. Co warto wiedzieć przed polerowaniem aluminium? Jak przebiega cały proces i jakie przyrządy warto kupić? Podpowiadamy!

Czy każdy typ aluminium można polerować?

Jeśli chodzi o aluminium to można je polerować bez względu na rodzaj. Inny będzie jednak zakres używanych narzędzi oraz akcesoriów. Tylko za sprawą doboru odpowiednich przyrządów możliwe będzie uzyskanie zadowalającego efektu końcowego. Proces jednak zwykle przebiega tak samo. Najczęściej polerowane przedmioty to przede wszystkim felgi aut, ramy rowerów, lustra aluminiowe oraz elementy dekoracyjne.

W sklepie Akcesoria CNC znajdziesz wysokiej jakości polerki

Jak i czym wypolerować aluminium?

Jeśli przedmiot ma prosty kształt, można go z powodzeniem polerować maszynowo przy użyciu na przykład polerki ręcznej, ale również polerko-szlifierki stołowej czy wiertarki z odpowiednimi końcówkami. Warto jednak wcześniej zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada opcję pracy ciągłej na niskich obrotach. Z kolei, jeśli masz do czynienia z bardziej skomplikowanym kształtem przedmiotu, najlepiej zdecydować się na polerowanie ręczne przy pomocy papieru wodnego.

Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, będziesz potrzebować do pracy filców polerskich albo papierów ściernych wodnych o gradacji 600 oraz 2000, środka do usuwania powłok lakierniczych (o ile przedmiot jest lakierowany), produktu do polerowania aluminium w postaci pasty oraz lakieru bezbarwnego do ochrony obrabianej powierzchni. Co więcej, jeśli zdecydujesz się na metodę ręczną, dokup do tego zestawu jeszcze ściereczkę z filcu lub frotte.

Jak i czym polerować aluminium?

Na samym początku umyj i osusz dokładnie przedmiot, który zamierzasz poddać obróbce. Jeśli połączony jest on z materiałem, którego nie można polerować, zabezpiecz go dokładnie, by nie uległ zniszczeniu.

Następnym krokiem będzie usunięcie starych powłok lakierniczych za pomocą preparatu, o którym pisaliśmy wyżej. Należy go bardzo precyzyjnie nałożyć na przedmiot i odczekać kilka minut, do momentu, w którym lakier zmięknie. Wtedy można go wygodnie usunąć. Jeśli nie uda Ci się pozbyć całego lakieru, możesz z powodzeniem powtórzyć ten etap.

Teraz możesz przejść do wstępnego czyszczenia. Do tego celu użyj papieru wodnego o gradacji 600. Pamiętaj o tym, by regularnie zamaczać go w wodzie. Gdy podczas obróbki powstaną większe rysy, użyj papieru wodnego o gradacji 2000, który pomoże Ci perfekcyjnie wyrównać powierzchnię.

W tym momencie nadszedł czas na właściwe polerowanie, do którego potrzebna Ci będzie pasta polerska. Nałóż cienką warstwę produktu na powierzchnię i pozostaw go na kilka minut. W przypadku niektórych past zastosowanie wygląda inaczej. Pastę nakłada się na ściereczkę, a następnie przeciera aluminium. Warto więc przed użyciem dokładnie przeczytać etykietę.

Na koniec pamiętaj o tym, by zabezpieczyć powierzchnię aluminiową lakierem bezbarwnym. Dobierz produkt do planowanych zastosowań. Dbaj także o to, by później systematycznie czyścić powierzchnię, dzięki czemu ochronisz ją przed szkodliwych pyłów. Wtedy pozostanie w dobrym stanie na dłużej.

W sklepie Akcesoria CNC znajdziesz wysokiej jakości polerki

Zestaw do polerowania aluminium

Zamiast kupować każdy produkt potrzebny do polerowania aluminium możesz postawić na zestaw, w którym znajdą się wszystkie najpotrzebniejsze produkty, czyli pasta, papiery ścierne, a także odpowiednie ściereczki. Są to zwykle produkty naprawdę dobrej jakości, dlatego nie musisz się obawiać, że kupujesz kota w worku. Komponowanie takiego zestawu samodzielnie bywa kłopotliwe, zajmuje więcej czasu, a do tego często się po prostu nie opłaca. W gotowym zestawie masz wszystko, czego potrzebujesz i to w naprawdę dobrej cenie.

Polerka aluminium – czy warto?

Nie ma co ukrywać, polerowanie aluminium zajmuje wiele czasu, a do tego nigdy nie możesz mieć stuprocentowej pewności, że wszystko przebiegnie zgodnie z planem. Jeśli nie masz cierpliwości, czasu oraz odrobiny doświadczenia, zdecydowanie lepszym pomysłem będzie zlecenie polerowania firmie, która zajmuje się tym profesjonalnie. Mimo tego, że będzie kosztowało to trochę więcej, efekt końcowy na pewno będzie zadowalający.