Tokarka to rodzaj obrabiarki wykorzystywanej do obróbki powierzchni przedmiotów obrotowych zewnętrznych za pomocą toczenia oraz wewnętrznych za pomocą wytaczania. Zazwyczaj mają postać wałków, kul, stożków, a także gwintów wewnętrznych i zewnętrznych. Ruchy wykonywane przez maszynę to przede wszystkim ruch obrotowy przedmiotu obrabianego, jak również ruch prostoliniowy posuwowy narzędzia.

Rodzaje tokarki, budowa i zastosowanie

Tokarki dzielą się na kilka różnych rodzajów ze względu na rodzaj obrabianego przedmiotu i rodzaj obróbki. Wyróżnia się m.in. tokarki tarczowe, kołowe, uchwytowe, rewolwerowe, półautomaty tokarskie, automaty tokarskie, zataczarki, jak również tokarki specjalne.

W sklepie EBMiA.pl znajdziesz takie narzędzia skrawające jak: frezy, noże tokarskiewiertła i wiele więcej.

narzędzia skrawające

 

Tokarki tarczowe

Tokarka tarczowa – jest to urządzenie stosowane do obróbki elementów o dużej średnicy i małej wysokości, takich jak tarcze czy koła pasowe lub zamachowe. Dzielą się na tokarki tarczowe poziome oraz pionowe. Pierwsze z nich mają łoże wzdłużne, łoże poprzeczne oraz płytowe ciężkie (do robót ciężkich). Drugie zaś są to tokarki karuzelowe, które stosuje się do przedmiotów ciężkich o dużej średnicy. Uważa się je za stabilniejsze i precyzyjniejsze.

Tokarki kłowe

Tokarki kłowe – są to maszyny używane do obróbki przedmiotów o długości l>6d, gdzie „l” jest długością, zaś „d” średnicą. Dzielą się ze względu na wielkość elementów poddawanych obróbce. Wśród tokarek kołowych wyróżnia się aż siedem różnych typów urządzeń i są to:

Tokarki stołowe – wykorzystywane do obróbki małych przedmiotów, gdzie istotna jest precyzja pracy. Są to niewielkie urządzenia z podstawą w formie szafki wykonanej z drewna lub metalu. Znajdują zastosowanie w branży optycznej i zegarmistrzowskiej. Są chętnie używane przy precyzyjnej obróbce.

Tokarki uniwersalne – stosowane są do obróbki elementów stalowych, metalowych oraz żeliwnych. Sprawdzą się w obróbce zgrubnej, jak również precyzyjnej. Dzięki nim można wykonać nacinanie gwintów metrycznych, calowych, modułowych oraz diametral-pitch.

Tokarki ciężkie – wykorzystywane są do obróbki bardzo dużych, kilkutonowych przedmiotów. Są to maszyny wielofunkcyjne. Służą zarówno do toczenia zgrubnego, wzdłużnego, poprzecznego, do frezowania rowków wpustowych i płaszczyzn, wytaczania, nacinania gwintów, toczenia stożków, szlifowania wałków oraz otworów, wiercenia otworów poprzecznych, jak i do toczenia kopiowego.

Tokarki produkcyjne – używane są podczas małych i średnich produkcji seryjnych. Pracują bardzo szybko, a do tego mają naprawdę szerokie zastosowanie. Warto jednak pamiętać, że nie będą dobrym wyborem do gwintowania.

Tokarki kopiarki – stosowane są do kopiowania przedmiotów. Otrze noża przesuwa się po urządzeniu, dzięki czemu można skopiować kształt z wzornika. W przypadku tego typu tokarek wykorzystywane są ruchy skośne oraz wzdłużne.

Tokarki wielonożowe – charakteryzują się wysoką precyzją pracy, a do obróbki wykorzystują jednocześnie kilka noży. Posiadają dwa suporty, a mianowicie: tylny oraz przedni.

Tokarki do obróbki gładkościowej – stosowane są do wykańczania przedmiotów. Posiadają noże diamentowe lub z węglików spiekanych.

Tokarki uchwytowe

Tokarki uchwytowe – wykorzystywane są do obróbki materiałów umieszczanych w uchwycie wrzeciona. Rozróżnia się ich dwa typy:

Tokarki poziome – wyposażone są w dwa suporty krzyżowe i pracują w cyklach prostokątnych automatycznie. Służą do obróbki przedmiotów wieloma narzędziami jednocześnie.

Tokarki pionowe – posiadają lepszy dostęp do przedmiotu w porównaniu z tokarkami poziomymi.

W sklepie EBMiA.pl znajdziesz takie narzędzia skrawające jak: frezy, noże tokarskiewiertła i wiele więcej.

Tokarki rewolwerowe

Tokarki rewolwerowe – używane są do obróbki zgrubnej, jak również wykańczającej elementów o złożonych formach. Na obrotowej głowicy zamontowanych jest kilkanaście narzędzi w odpowiedniej kolejności, co sprawia, że tokarka rewolwerowa jest niesamowicie efektywnym urządzeniem.

Półautomaty i automaty tokarskie

Półautomaty i automaty tokarskie – są to ogólne urządzenia używane do produkcji seryjnej i masowej. Jeśli chodzi o automaty tokarskie, to urządzenia te pracują w sposób ciągły i same przeprowadzają całą obróbkę skrawaniem. Ich zatrzymanie następuje wyłącznie wtedy, gdy zabraknie w nich materiału. Z kolei w przypadku półautomatów praca urządzenia kończy się wtedy, gdy wykonany zostanie jeden przedmiot.

Zataczarki

Zataczarki – te urządzenia wykonują obróbkę zębów frezów zataczanych.

Tokarki specjalne

Tokarki specjalne – są to maszyny używane w branży motoryzacyjnej, zbrojeniowej, a także w hutnictwie i kolejnictwie. Uważane za specjalistyczne urządzenia, gdyż służą do wykonywania obróbki przedmiotów użytkowanych w danych branżach. W przemyśle hutniczym stosowane są na przykład do obróbki wlewków czy walców hutniczych, zaś w branży motoryzacyjnej do obróbki czopów wałów korbowych. Jeśli zaś chodzi o kolejnictwo, to stosuje się je do obróbki osi kół wagonów oraz lokomotyw i zestawów kołowych.