Topnik do lutowania jest to substancja wykorzystywana przede wszystkim podczas pracy z lutownicą. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale odpowiada on za prawidłowy przebieg procesu lutowania. Do czego służy topnik do lutowania, jakie ma właściwości oraz jakie rodzaje topników są najpopularniejsze? Dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

 

Topnik do lutowania zastosowanie

Warto rozpocząć od tego, że w trakcie lutowania na powierzchni obrabianej często tworzy się warstwa związków niemetalicznych. Wynika to z reakcji metalu z atmosferą. Należy mieć na uwadze, że warstwa ta może wpłynąć na topliwość lutu, przez co stworzenie trwałej spoiny będzie bardzo problematyczne. Rolą topnika jest usunięcie owej powłoki w taki sposób, żeby obrabiane powierzchnie były możliwie jak najczystsze i maksymalnie gładkie. Dodatkowo topnik zapobiega powstawaniu tlenków podczas lutowania.

Oprócz tego dzięki lutowaniu z zastosowaniem topnika można korzystać z dużego natężenia prądu bez obaw o wysokie promieniowanie łuku. Za sprawą takiego rozwiązania praca z lutownicą jest w pełni bezpieczna, a do tego niezwykle efektowna. Do tego topnik ogranicza również ryzyko odpryskiwania materiału w czasie lutowania.

Świetnej jakości topniki do lutowania dostępne w sklepie Akcesoria CNC w dziale https://www.akcesoria.cnc.info.pl/3714-chemia-przemyslowa/chemia-dla-elektronikow/lutowanie-trawienie

 

Topnik lutowniczy – jaki kupić?

Najlepszy topnik lutowniczy to ten, który ma niższą temperaturę topnienia niż lut. Warto jednak zadbać o to, by jego temperatura parowania była wyższa. Oprócz tego ważna jest stabilność składu chemicznego, jak również właściwości topnika. W przypadku, gdy pojedyncze składniki substancji będą wytrącały się w momencie wzrostu temperatury, topnik do lutowania nie będzie w 100% spełniał swojego zadania. Wybierając topnik lutowniczy trzeba mieć także na uwadze fakt, czy przyciąga on metal w mniejszym stopniu niż ciekły lut. Jeśli tak nie będzie – zanieczyści on powstałą spoinę.

 

Topniki do lutowania rodzaje

Topniki do lutowania dzielą się na pięć rodzajów. Wśród nich wyróżniamy:

Topnik do lutowania NC – w jego składzie znajduje się kalafonia oraz rozpuszczalnik. Jest dosyć twardy i ma niską aktywność, co oznacza, że sprawdzi się jedynie do lutowania nieutlenionych oraz czystych powierzchni. Usunięcie pozostałości po topniku NC nie powinno stanowić problemu – nie jest to bowiem substancja żrąca.

Topnik lutowniczy RA – często określany jest jako topnik kalafoniowy aktywowany, a to dlatego, że w składzie ma kalafonię, rozpuszczalnik, a także aktywator. Można go używać na powierzchniach o średnim oraz wysokim stopniu utlenienia. Warto pamiętać o tym, by po skończonej pracy jak najszybciej usunąć pozostałości topnika RA z obrabianej powierzchni, gdyż jest to żrąca substancja, która może wydzielać niebezpieczne opary. Do zmycia topnika warto użyć rozpuszczalnik.

Topniki do lutowania RMA – składa się z kalafonii, rozpuszczalnika i aktywatora, co sprawia, że określa się go jako topnik kalafoniowy o średniej aktywności. Charakteryzuje go miękkość oraz czystość, stąd świetnie sprawdza się przy pracy z tworzywami, które są łatwe do zlutowania. Warto pamiętać, że resztki topnika RMA są w pełni bezpieczne i nie są żrące, dlatego można z łatwością je usunąć po skończonej pracy.

Topnik do lutowania WS – wytwarzany jest z połączenia kwasów organicznych, tiksotropu oraz rozpuszczalnika. Jest niezwykle funkcjonalny i uniwersalny – ma bardzo szerokie zastosowanie. Dostępny w wielu postaciach – od nieaktywnej po wysokoaktywną. Sprawdzi się do lutowania zdecydowanej większości powierzchni, a jego resztki można bez obaw usunąć przy użyciu wody. 

Świetnej jakości topniki do lutowania dostępne w sklepie Akcesoria CNC w dziale https://www.akcesoria.cnc.info.pl/3714-chemia-przemyslowa/chemia-dla-elektronikow/lutowanie-trawienie