Kalafonia to miękka żywica, która jest produktem naturalnym. Używana jest przede wszystkim podczas spawania. Wyróżnia się wysoką topliwością. Dodatkowo bardzo łatwo poddaje się ją obróbce. Dowiedz się, do czego się ją stosuje, jak powstaje oraz czym się wyróżnia. Zapraszamy do lektury!

 

Co to jest kalafonia?

Kalafonia, czyli żywica pochodzenia naturalnego, to krucha substancja, którą można łączyć z innymi składnikami i wytwarzać masy oraz pasty o zróżnicowanym zastosowaniu, a także różnym czasie stygnięcia. Kalafonia to produkt, który jest topliwy, a przy tym również łatwopalny. Można go rozpuścić w rozpuszczalnikach organicznych, takich jak etanol, metanol, aceton, olejek terpentynowy czy benzyna. Warto pamiętać, że nie rozpuszcza się w wodzie, ale można ją zmydlić przy pomocy gorących roztworów zasad.

Zazwyczaj kalafonia kojarzy się ze spawaniem, gdyż jest to substancja, która doskonale sprawdza się podczas prac związanych właśnie ze spawaniem, a także łączeniem metalu przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. Co ciekawe, używana jest również przez muzyków do skutecznego zabezpieczania strun i smyczków.

Jeśli zaś chodzi o samą nazwę, słowo „kalafonia” pochodzi ono od greckiego kolophonia, co oznacza miękką żywicę o naturalnym pochodzeniu. Jest to pozostałość po oddestylowaniu terpentyny z żywicy drzew iglastych. Najczęściej pozyskuje się ją z sosen. Charakterystyczne dla kalafonii jest to, że jest bardzo krucha oraz delikatna i ma półprzezroczystą postać. Jej barwa może być różna: od żółtej do ciemnoczerwonej, a nawet brązowej. Choć wymaga to wprawy, kalafonia jest dosyć łatwa w obróbce.

Największą część kalafonii stanowią izomery kwasów żywicznych, abietynowego oraz pimarowego. Ponadto w składzie substancji znajdują się również pochodne wymienionych kwasów, a także zanieczyszczenia organiczne. Kalafonia w naturze występuje w formie stałej. Ma dosyć specyficzny zapach i bardzo mocno się błyszczy.

Formowanie kalafonii nie stanowi problemu. Dzięki temu można nadawać jej różne struktury. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że jest to produkt naturalny, które może wywoływać reakcje alergiczne, dlatego też nie każdy może z niego korzystać. Każdy, kto jest uczulony na sosnę powinien wybierać raczej żywice syntetyczne.

Kalafonia, pasta, topnik i wiele innych niezbędnych rzeczy podczas lutowania i trawienia można kupić w naszym sklepie pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/3714-chemia-przemyslowa/chemia-dla-elektronikow/lutowanie-trawienie

 

Najpopularniejsze rodzaje kalafonii

Kalafonia jest to substancja o bardzo szerokim zastosowaniu. Oprócz tego, że jej poszczególne rodzaje różnią się kolorem, mają też nieco inne właściwości. Wśród produktów dostępnych na rynku można znaleźć ją nie tylko w formie naturalnej, ale także jako substancje o bogatym składzie. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od tego, do czego zostanie użyta kalafonia.

Jeśli chodzi o różnice pomiędzy konkretnymi rodzajami kalafonii, są one nieznaczne. Właściwości produktu można poznać przede wszystkim po jego barwie i jej odcieniu. Co istotne, kalafonia topi się w temperaturze ok. 130-140°C. Wykazuje szczególnie wysoką topliwość w przypadku zastosowania sody oraz ługów. Poza kolorem, wskaźnikami jakości kalafonii są: liczbą kwasowa oraz liczbą zmydlenia. Im wartości te są wyższe, tym wszechstronność zastosowania i jakość kalafonii jest korzystniejsza.

Kalafonia dzieli się na dwa główne rodzaje, które zależą od sposobu produkcji tej substancji. Wyróżnia się więc kalafonię balsamiczną oraz kalafonię ekstrakcyjną. Pierwsza z nich jest w 100% naturalna i pozyskuje się ją z sosny. Jej zapach jest bardzo specyficzny i dosyć silny. Drugi rodzaj, czyli kalafonia ekstrakcyjna wytwarzana jest dzięki ekstrakcji pni sosnowych.

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj kalafonii stanowi domieszkę w trakcie tworzenia emulsji pianotwórczych w budownictwie. Są one jednym ze składników podczas produkcji żywic syntetycznych, a także sykatyw, klejów, lakierów olejnych i kitu. Czysta kalafonia jest także cennym ekstraktem, jak również bazą do produkcji zaawansowanych produktów do konserwacji, a także produktów izolujących, mocujących czy ochronnych.

 

Kalafonia do czego służy?

Kalafonia używana jest najczęściej podczas spawania. Wynika to z faktu, że stanowi ona świetny topnik do lutowania, zwłaszcza stopem cynowo-ołowiowym. Choć znacznie rzadziej się o tym mówi, kalafonia ma również bardzo szerokie zastosowanie także w innych dziedzinach.

Bardzo chętnie wykorzystuje się ją w medycynie. Jest ona bardzo ważnym składnikiem plastrów aptecznych oraz opatrunków, które wyróżniają się wysoką przyczepnością i wyjątkową trwałością.

Co więcej, może być również składnikiem środków czyszczących, jak również maści łagodzących podrażnienia i ochronnych. Kalafonia to składnik, który nadaje poślizgu, dlatego wykorzystywana jest przy produkcji kremów nawilżających i zabezpieczających rany i lekkie stłuczenia. Ze względu na fakt, że ma naturalne pochodzenie, jest w pełni bezpieczna dla skóry.

Ponadto kalafonia znajduje zastosowania w branży muzycznej. Stosowana jest na przykład do nacierania smyczków. Proces ten sprawia, że są one znacznie bardziej trwałe i szorstkie, a do tego lepiej trzymają się strun. Podobne zastosowanie kalafonia ma również w sporcie, gdyż sportowcy smarują nią dłonie, by móc lepiej łapać piłki. W balecie zaś sprawdza się do nacierania point, aby dobrze trzymały się podłoża.

Naturalna kalafonia znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Na przykład w przypadku kremów zwiększa ich lepkość. Używana jest również przy produkcji gum do żucia oraz wosków do nabłyszczania owoców. To produkt o naprawdę szerokim zastosowaniu, o którego istnieniu większość z nas nie ma nawet pojęcia, a zdecydowanie usprawnia nasze codzienne życie.

Z kolei kalafonia lutownicza stosowana jest na przykład w inżynierii oraz budownictwie. Bardzo często używana jest razem z aktywatorem, które znacząco ułatwia proces lutowania. Chroni przed utlenianiem się złączy, a także zapobiega powstawaniu zimnych lutów. Mimo tego, że można lutować bez zastosowania kalafonii, z nią cały proces jest znacznie łatwiejszy.

Kalafonia, pasta, topnik i wiele innych niezbędnych rzeczy podczas lutowania i trawienia można kupić w naszym sklepie pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/3714-chemia-przemyslowa/chemia-dla-elektronikow/lutowanie-trawienie

 

Kalafonia lutownicza jak używać?

Kalafonia lutownicza to produkt stosowany do lutowania. Proces lutowania polega na trwałym zespalaniu metalowych części przy pomocy spoiwa, czyli lutu. By zrobić to jak najlepiej, należy dopasować odpowiednią temperaturę lutowania. Należy pamiętać, że nie może być ona wyższa od temperatury topnienia lutu, ani niższa od temperatury topnienia elementów, które są ze sobą łączone.

Kalafonia zdecydowanie ułatwia dokładne pokrycie odizolowanego końca przewodu cyną. Ponadto można jej także użyć do pokrycia oraz ochrony świeżo wytrawionych ścieżek. Dla łatwiejszego użycia kalafonię bardzo często rozpuszcza się do postaci płynnej. Robi się to za pomocą dobrze dobranego rozpuszczalnika. Może być to m.in. spirytus, denaturat itp.

W trakcie lutowania kalafonia powinna zostać wylana wokół lutowanego przedmiotu lub miejsca.

Dzięki temu tlen nie będzie mógł dostać się do gorących części. Ze względu na fakt, że w trakcie lutowania temperatura jest naprawdę bardzo wysoka, następuje szybki proces utleniania się miejsc lutowanych. Ma to ogromny wpływ na dyfuzję cyny w miedź. Kalafonia usprawnia więc proces lutowania oraz ponosi jakość lutowania.

Należy mieć na uwadze fakt, że ilość użytej kalafonii powinno się dostosowywać do powierzchni lutowanej. W niektórych przypadkach substancja ta może okazać się zbędna, a w zupełności wystarczające będzie lutowie z topnikiem. Bez względu na wybraną metodę łączenia, nie można doprowadzić do powstania fazy międzymetalicznej. Co to znaczy? Otóż w konsekwencji tego procesu tworzy się tzw. „zimny lut”, co często wymusza konieczność wykonania całego procesu od początku.

Ważne jest, by używać nowych i w 100% sprawnych elementów, by proces lutowania przebiegł pomyślnie. Do pracy nie powinno się więc używać starych oporników, kondensatorów czy podstawek, gdyż mogą one mieć utlenione wyprowadzenia, a przez to znacznie gorzej wykonywać proces lutowania. Ponadto na drucie mogą tworzyć się siarczki, które bardzo niekorzystnie wpływają na efekt lutowania.

Jeśli lutowanie ma być wykonane szybko, niezbędne jest zastosowanie dużej mocy lutownicy. W przypadku małych elementów nie jest to jednak konieczne. Wystarczająca będzie standardowa lutownica. Niezwykle często zamiast czystej kalafonii stosuje się inne topniki, np. pasty czy mieszanki, które w składzie mają kalafonię. Ostateczny wybór konkretnego produktu zależy przede wszystkim od tego, jaka praca jest do wykonania. Duże znaczenie ma także wprawa osoby, która wykonuje lutowanie.

 

Kalafonia do lutowania – co warto wiedzieć przed zakupem?

Kalafonia to produkt o szerokim zastosowaniu, który znajdziesz w każdym markecie budowlanym czy sklepie narzędziowym. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nim więcej, po prostu zapoznaj się z etykietami na opakowaniach. Pomoże Ci to wybrać odpowiedni rodzaj do charakteru wykonywanych prac. Nie musisz być specjalistą, by jej używać. Kalafonia jest stosowana zarówno przez amatorów majsterkowania, jak również przez inżynierów czy muzyków.

Substancja ta jest naprawdę prosta w użyciu, a do tego efektywna i wydajna. Znajduje zastosowanie w domu, garażu, warsztacie, jak i profesjonalnej pracowni. Nie trzeba przechowywać jej w żaden specjalny sposób. Jest bowiem odporna na zmiany temperatury – nie traci swoich właściwości, gdy jest zimno lub gorąco. Po zakończonej pracy z kalafonią bardzo łatwo się ją usuwa. Wystarczy tylko odpowiedni rozpuszczalnik, który każdy z pewnością ma w swoim domu.

Kalafonia, pasta, topnik i wiele innych niezbędnych rzeczy podczas lutowania i trawienia można kupić w naszym sklepie pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/3714-chemia-przemyslowa/chemia-dla-elektronikow/lutowanie-trawienie

W trakcie lutowania zastosowanie kalafonii nie jest konieczne, jednak zdecydowanie polecane i pomocne. Wielu specjalistów zachęca do jej użycia, gdyż znacząco ułatwia ona cały proces. Kalafonia jest znana i stosowana od stuleci. Do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością i to właśnie powinno być jej najlepszą recenzją. Nawet jeśli nie masz zbyt dużego doświadczenia w spawaniu przy użyciu kalafonii, z pewnością szybko zyskasz wprawę. To bardzo intuicyjne!