Choć łożysko jest niewielką częścią w całym układzie, stanowi niezbędny element wielu maszyn. Bez niego praca urządzenia byłaby niezwykle utrudniona, a wręcz niemożliwa. Bardzo istotne jest nie tylko zastosowanie łożyska, ale również jego odpowiedni montaż, który odpowiada za późniejszą pracę tego elementu. Dzięki temu łożysko może pracować efektywnie przez długi czas. Jeśli chcesz wiedzieć, jak poprawnie należy zamontować łożysko, zapraszamy do lektury. Za sprawą tych kilku wskazówek cały proces montażu łożysk stanie się znacznie łatwiejszy.

 

Jak zamontować łożysko?

Po pierwsze, nigdy nie powinno się uderzać w części łożyska, gdyż jest to bardzo wrażliwy na uszkodzenia element. Co więcej, trzeba zadbać o to, by powierzchnie osadzeń były gładkie oraz pokryte odpowiednim smarowidłem. Oprócz tego niezbędne jest uprzednie oczyszczenie miejsca pracy, gdyż każde zanieczyszczenie może dostać się do łożyska, a to prowadzi to pogorszenia jego wydajności oraz żywotności. Warto także pamiętać o sprawdzeniu kształtu i wymiarów miejsca osadzeń. Na samym końcu konieczne jest przyłożenie siły do pierścienia osadzonego. Należy pamiętać, by nie wciskać jednego pierścienia w celu osadzenia drugiego.

Jeśli podczas montażu łożyska nie będą przestrzegane powyższe wytyczne, mogą zacząć wytwarzać się fałszywe odciski Brinella. Najczęściej powstają one właśnie z powodu nieprawidłowego montażu. W sytuacji, kiedy siła wciskająca obciąża elementy toczne, tworzą one na bieżni odciski. Właśnie dlatego na łożysku powstają drgania, które znacznie skracają jego żywotność.

Ogromny wybór łożysk w tym wysokoobrotowe, rolki, tuleje ślizgowe znajdziesz w sklepie EBMiA.pl pod adresem: https://www.ebmia.pl/140-lozyska-rolki-tuleje-slizgowe

łożyska

Niekiedy niezbędne jest jednoczesne osadzenie pierścienia. Wtedy konieczne będzie zastosowanie odpowiedniego narzędzia, które ułatwi przeniesienie siły wciskającej na oba pierścienie, ale przy zachowaniu luzu w łożysku. W przypadku, gdy łożysko jest dosyć małe, można je z łatwością zainstalować z pomocą młotka oraz podbijaka lub rury. Jeśli zaś chodzi o większe łożysko, niezbędne będzie zastosowanie prasy hydraulicznej, śrub wkręcanych w czoło wału lub nakrętek wkręcanych na wał.

Niezwykłym ułatwieniem podczas montażu łożyska jest podgrzanie go do temperatury 100°C albo zamrożenie go w ciekłym azocie. Za sprawą rozszerzalności cieplnej, która jest związana ze zmianą temperatury, osadzenie łożyska na wale będzie znacznie łatwiejsze. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że zarówno wysokość temperatury, jak również metoda podgrzania będzie inna w zależności od posiadanego łożyska oraz środka do smarowania, który jest w jego wnętrzu.

Na koniec warto także wspomnieć o tym, że łożyska w większych rozmiarach osadzane są za pomocą nakrętek hydraulicznych i przy jednoczesnym aplikowaniu środka smarującego. Za sprawą takiej metody tworzy się tarcie płynne, które zmniejsza siłę potrzebną do zamontowania łożyska. W momencie, kiedy łożysko zyska odpowiednie położenie, konieczne jest zaprzestanie dodawania oleju i usunięcie siły wtłaczającej. Powodzenia w montażu łożysk!