Tokarka jest to urządzenie stosowane do obróbki powierzchni przedmiotów obrotowych zewnętrznych poprzez toczenie oraz wewnętrznych poprzez wytaczanie. Zalicza się do nich na przykład kule, stożki, wałki, gwinty zewnętrzne i wewnętrzne itp. Podczas obróbki tokarka wykonuje ruch główny obrotowy przedmiotu obrabianego, a także ruch prostoliniowy posuwowy narzędzia.

 

Podział tokarek

 

Tokarki występują w różnych wersjach w zależności od typu obrabianego przedmiotu oraz rodzaju obróbki. Wyróżniamy więc tokarki kołowe, tarczowe, uchwytowe, rewolwerowe, automaty tokarskie, półautomaty tokarskie oraz tokarki specjalistyczne.

 

Do czego służą tokarki kłowe?

 

Jeśli chodzi o tokarki kłowe, wykorzystywane są one do obróbki przedmiotów o długości wyznaczanej wzorem l>6d, gdzie „l” oznacza długość przedmiotu, a „d” jego średnicę. Urządzenia te dzieli się ze względu na wielkość obrabianych przedmiotów. Największy wymiar przedmiotu określa rozstaw kłów, największą średnicę toczenia nad suportem i największą średnicę toczenia nad łożem.

Narzędzia skrawające dostępne są w naszym sklepie pod adresem: https://www.ebmia.pl/1349-narzedzia-skrawajace

narzędzia skrawające

 

Wśród tokarek kołowych wyróżnia się:

 

Tokarki uniwersalne – służą do obróbki przedmiotów wykonanych ze stali, metalu i żeliwa. Mają bogaty zakres zastosowań w obróbce precyzyjnej, jak również zgrubnej. Pozwalają m.in. na nacinanie gwintów modułowych, metrycznych, calowych oraz diametral-pitch.

 

Tokarki stołowe – używa się ich do małych przedmiotów, które wymagają wysokiej precyzji podczas obróbki. Tokarki stołowe to urządzenia o niewielkich rozmiarach, które posiadają podstawę w postaci drewnianych lub metalowych szafek. Najczęściej wykorzystywane są do prac z branży optycznej, zegarmistrzowskiej, a także przy drobnej wytwórczości.

 

Tokarki ciężkie – są one przeciwieństwem tokarek stołowych, ponieważ używane są do obróbki bardzo dużych przedmiotów, nawet o masie 7 ton. Są to również urządzenia wielofunkcyjne, za pomocą których można wykonać toczenie poprzeczne, zgrubne, wzdłużne, jak również frezowanie rowków wpustowych i płaszczyzn, wytaczanie, nacinanie gwintów, wiercenie otworów poprzecznych, toczenie stożków, szlifowanie otworów oraz wałków, a także toczenie kopiowe.

 

Tokarki produkcyjne – stosowane są najczęściej przy produkcjach seryjnych na małą i średnią skalę. Są to urządzenia wielozadaniowe, wyróżniające się dużą szybkością pracy. Warto jednak mieć na uwadze, że nie sprawdzą się one w przypadku gwintowania.

 

Tokarki do obróbki gładkościowej – używane są do obróbki wykończeniowej. Posiadają noże z węglików spiekanych lub noże diamentowe.

 

Tokarki kopiarki – służą do obróbki przedmiotów poprzez kopiowanie. Oznacza to, że ostrze noża porusza się po urządzeniu kopiujących i w trakcie tego procesu kopiuje kształt z wzornika. Do obróbki za pomocą tokarki kopiarki wykorzystywane są ruchy skośne oraz wzdłużne.

 

Tokarki wielonożowe – są niezwykle precyzyjne, a ich nazwa wynika z tego, że wykorzystują do obróbki jednocześnie kilka noży. Mają dwa suporty: tylny oraz przedni. Pierwszy z nich służy do toczenia wzdłużnego, a drugi do toczenia poprzecznego.

 

Tokarki tarczowe – zastosowanie

 

Kolejną grupą tokarek są tokarki tarczowe, które wykorzystywane są do obróbki przedmiotów o małej wysokości i dużej średnicy. Zaliczają się do nich na przykład koła pasowe i zamachowe oraz tarcze. Dzielą się na tokarki poziome i pionowe. Pierwsze z nich posiadają łoże wzdłużne, poprzeczne oraz płytowe ciężkie (do robót ciężkich). Z kolei drugie są to tokarki karuzelowe, które wykorzystuje się do pracy z ciężkimi przedmiotami o dużej średnicy. Ze względu na ich specyficzną budowę, można na nich z łatwością zamocować przedmiot w odpowiednim miejscu.

 

Zastosowanie tokarek uchwytowych

 

Tokarki uchwytowe służą do obróbki przedmiotów umieszczanych w uchwycie wrzeciona. Dzielą się na dwa typy, czyli tokarki uchwytowe poziome oraz pionowe. Pierwsze z nich wyposażone są w dwa suporty krzyżowe i pracują automatycznie w cyklach prostokątnych. Z ich pomocą można wykonywać obróbkę kilkoma narzędziami jednocześnie. Drugie zaś mają znacznie lepszy dostęp do obrabianego przedmiotu.

 

Tokarki rewolwerowe – co warto o nich wiedzieć?

 

Jeśli chodzi o tokarki rewolwerowe, używane są do obróbki wykańczającej oraz zgrubnej przedmiotów, które mają dosyć złożone kształty. Posiadają one obrotową głowicę rewolwerową, na której zamontowanych jest do kilkunastu narzędzi w kolejności ich zastosowania. To urządzenia bardzo wydajne i efektywne.

 

Automaty i półautomaty tokarskie – poznaj ich zastosowanie

 

Automaty i półautomaty tokarskie są to urządzenia wykorzystywane przede wszystkim podczas produkcji seryjnej oraz masowej. Jeśli chodzi o automaty, to samodzielnie wykonują prace skrawające i pracują w sposób ciągły. Zatrzymanie następuje jedynie w przypadku, gdy zabraknie materiału. Z kolei w przypadku półautomatów praca kończy się, gdy zostanie wykonany jeden przedmiot. Tu zadaniem pracownika jest zdjęcie go, włożenie materiału oraz ponowne uruchomienie tokarki.

Co warto wiedzieć o tokarkach specjalistycznych?

Tokarki specjalistyczne to tzw. tokarki branżowe, które są stosowane głównie w przemyśle motoryzacyjnym, zbrojeniowym, hutniczym oraz kolejowym. Są to wysoko wyspecjalizowane tokarki, które przeznaczone są do obróbki przedmiotów z konkretnych branż. Z ich pomocą można na przykład obrabiać walce hutnicze i wlewki, służą także do obróbki czopów wałowych korbowych, jak również do obróbki osi kół lokomotyw i wagonów tramwajowych.