Spawarka to bardzo popularne urządzenie, które doczekało się wielu rodzajów. Mamy spawarki gazowe, elektryczne, inwertorowe i wiele innych. Jeśli więc w planach masz zakup nowego sprzętu spawalniczego, przemyśl tę decyzję, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. Dowiedz się, jakie są najpopularniejsze rodzaje spawarek i poznaj ich zastosowanie. Zapraszamy do lektury!

Spawarki i półautomaty dostępne są w naszym sklepie pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/884-warsztat/spawalnictwo-all/spawarki-i-polautomaty

 

Rodzaje spawarek

 

Co to jest spawarka gazowa?

Spawarka gazowa jest pierwszym znanym modelem spawarki. Dawniej gaz spawalniczy wytwarzany był w wytwornicy na miejscu. Obecnie trzymany jest on w przeznaczonych do tego celu butlach. Spawarka gazowa to urządzenie, które jest bardzo precyzyjne, dzięki czemu zapewnia naprawdę dokładne spawanie. Oprócz zalet ma też jednak swoje wady. Jedną z nich są gabaryty, ponieważ do pracy ten model spawarki potrzebuje aż dwóch butli z gazem, a każda z nich ma po 150 cm wysokości. Co więcej, spawarki gazowe nie są także w pełni bezpieczne, ponieważ wykorzystują łatwopalny gaz. Pomimo tych negatywów są one jednak wciąż używane, szczególnie wtedy, gdy wymagane jest wyjątkowo szczelne spawanie. Najczęściej można znaleźć je w profesjonalnych firmach. Nie uświadczy się ich natomiast w lokalnych warsztatach.

 

Zestaw do lutowania twardego – co to takiego?

Zestaw do lutowania twardego można uznać za jeden z rodzajów spawarki gazowej. Za największą zaletę tego rozwiązania uważa się mobilność. Należy jednak mieć na uwadze, że w palniku tej spawarki jest gaz palny, który spala się w obecności tlenu, co sprawia, że wytwarzany jest płomień o wysokiej temperaturze. Oprócz tego, że zestaw sprawdza się przy lutowaniu twardym, można go także wykorzystać do lutowania topnikiem srebrnym i lutowaniu aluminium.

 

Spawarka elektryczna – co ją wyróżnia?

Spawarka elektryczna jest używana jest zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak również w małych warsztatach, a nawet przydomowych garażach. Jest to bardzo prosty model, który wyróżnia się znakomitą efektywnością i skutecznością. Pośród różnych rodzajów spawarek elektrycznych są na przykład spawarki transformatorowe, które spawają elektrodami otulonymi MMA. Choć spawarki te mają naprawdę wiele plusów, podczas ich użytkowania można znaleźć też drobne minusy. Jednym z nich jest waga, która jest dosyć duża. Jednak jak na gabaryty urządzenia, praca z nim jest znacznie wygodniejsza niż w przypadku spawarek gazowych. Warto także pamiętać, że stabilność tej spawarki zależy w głównej mierze od temperatury. Im jest wyższa, tym praca z urządzeniem jest trudniejsza.

 

Co to jest spawarka MIG i do czego służy?

Kolejny rodzaj spawarki to spawarka MIG. Wiele osób, które pracują z tym urządzeniem, nazywa je migomatem. Wykorzystywane jest głównie do prac profesjonalnych. Spawarkę MIG można zastosować do spawania małych elementów, a także do spawania części samochodowych, blachy czy też renowacji urządzeń mechanicznych.

 

Poznaj zastosowanie spawarki inwertorowej

Spawarka inwertorowa do pracy używa technologii MMA, tak jak spawarka transformatorowa. Jest to bardzo uniwersalne urządzenie, jeśli chodzi o kategorię spawarek podręcznych. Sprawdzi się zarówno do zastosowań prywatnych, jak i profesjonalnych. Umożliwia spawanie elektrodami aż do 4 mm². Co więcej, posiada układy hot start, a także anti-stic. Ta druga funkcjonalność sprawia, że nie przywiera ona do spawanej powierzchni. Ponieważ spawarki inwertorowe są sterowane elektronicznie, do spawania nimi można używać nawet najmniejszych elektrod, a także elektrod do żeliwa. W przypadku, gdy do spawarki inwertorowej zostanie dołączony osprzęt, można nią również spawać aluminium.

Spawarka TIG – co warto o niej wiedzieć?

Na koniec jeszcze jeden rodzaj spawarki, czyli spawarka TIG, która jest zdecydowanie najczęściej wykorzystywanym typem tego urządzenia. Można nią bowiem spawać praktycznie każdy rodzaj metalu. Sprawdzi się zaś w szczególności do spawania aluminium. Bardzo często spawarki pracujące w technologii TIG obsługują także technologię MMA, dlatego warto to sprawdzić przed zakupem. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że takie urządzenia 2w1 będą już wyposażone w butlę z gazem.

Więcej o rodzajach spawarek przeczytasz w serwisie Wiedza EBMiA: https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/narzedzia-porady/spawarka/