Jednym z urządzeń niezbędnych podczas konserwacji różnych mechanizmów jest towotnica. Stanowi podstawowe wyposażenie warsztatów mechanicznych, serwisów maszyn oraz fabryk. Przyda się też w każdym domowym warsztacie.

Prawidłowa, regularna konserwacja urządzeń oraz maszyn jest bardzo ważna, o czym wiedzą wszystkie osoby mające do czynienia z rozmaitymi urządzeniami. Dzięki tym niezbędnym zabiegom wydłużamy czas eksploatacji komponentów oraz zapewniamy prawidłowe działanie samym maszynom. Podstawowym i niezbędnym zabiegiem jest smarowanie, które zmniejsza tarcie między elementami i zwiększa ich wytrzymałość. Do smarowania zaś przydatna jest tytułowa towotnica.

Co to jest towotnica?

Smarownica, tawotnica lub towotnica – to kilka nazw tego samego urządzenia, które służy do dawkowania i aplikowania środków smarnych. Towotnica pozwala podać smar w precyzyjny sposób, co utrzymuje w dobrym stanie elementy takie jak łożyska, łańcuchy, sworznie czy przeguby. Trzeba bowiem pamiętać, że te komponenty narażone są podczas pracy na tarcie, co wpływa na ich szybsze zużywanie się. Z tego powodu smarowanie jest zabiegiem koniecznym w celu redukcji mikrouszkodzeń komponentów wielu mechanizmów. Towotnica znacznie ułatwia aplikację smaru, który dociera nawet w ciasne szczeliny. Dzięki temu jest popularną częścią wyposażenia każdego mechanika samochodowego, serwisanta maszyn czy po prostu domowego majsterkowicza.

Smarownice dostępne są w naszym sklepie pod adresem: https://www.akcesoria.cnc.info.pl/5240-narzedzia/smarownice

Towotnice – podział i rodzaje

Istnieje wiele rodzajów tego urządzenia, zatem przed zakupem trzeba zapoznać się funkcjami konkretnej towotnicy. Sami musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie nam potrzebna i jak często będziemy z niej korzystać. Jeśli smarowanie odbywa się sporadycznie, z pewnością wystarczy zwykła i tania towotnica. Jeśli zaś wykonujemy bardziej zaawansowane prace – lepiej zainwestować w coś ze średniej lub górnej półki. Poniżej najpopularniejsze typy towotnic:

 

Towotnica ręczna

Towotnica ręczna - ma niewielki rozmiar, dzięki czemu można nią wygodnie manewrować. Wyposażona jest w mały zbiornik na smar o pojemności zazwyczaj nie większej nić 0,6kg. Z racji braku dodatkowych funkcji nadaje się raczej tylko do prac przydomowych i urządzeń niespecjalistycznych.

Towotnica nożna

Towotnica nożna –urządzenie znacznie większe niż towotnica ręczna i z większym zbiornikiem. Dzięki temu nie trzeba tak często uzupełniać środka smarnego. Sprawdza się nie tylko w przydomowych, ale też profesjonalnych warsztatach. Ponieważ podaż smaru kontrolujemy nogą, musimy upewnić się, że i interesujący nas model posiada odpowiednią długość węża doprowadzającego środek smarny do potrzebnego miejsca.

Towotnica pneumatyczna

Towotnica pneumatyczna– towotnica wymaga posiadania kompresora, więc zanim ją kupimy musimy w taki się zaopatrzyć. Modele pneumatyczne możecie kupić w wieku rozmiarach, a ich cena nie jest specjalnie wyższa od smarownic ręcznych czy nożnych. Jednocześnie daje dużo większa wygodę pracy i nie wymaga od nas wysiłku fizycznego.

Towotnica elektryczna

Towotnica elektryczna, podobnie jak pneumatyczna, jest bardzo wygodna w użytkowaniu. Jeśli warsztat nie ma kompresora, taka towotnica będzie najlepszym wyborem. Jednocześnie musimy liczyć się ze sporo wyższym kosztem zakupu, dlatego sprawdzi się do zastosowań profesjonalnych i częstych. Natomiast nie jest niezbędna w warunkach domowych.

Towotnica – jaką wybrać?

Jak zatem widzimy towotnica, czyli inaczej smarownica jest bardzo przydatnym urządzeniem pozwalającym na precyzyjne podawanie smaru. Warto się w nią zaopatrzyć, ponieważ prawidłowe smarowanie elementów urządzeń znacznie poprawia i wydłuża ich działanie. Każdy może znaleźć wariant idealny dla własnych potrzeb, a to dzięki temu, iż występują w kilku wariantach ze względu na zasilanie (ręczne, nożne, elektryczne, pneumatyczne). Planując zakup towotnicy zwróćmy też uwagę, czy dany model posiada rurkę do doprowadzania i smaru i jakiej jest długości. Rurka ułatwia dostanie się do ciasnych miejsc i poprawia wygodę pracy.