Wazelina techniczna to substancja o bardzo szerokim zastosowaniu, która używana jest zarówno w gospodarstwach domowych, warsztatach, jak również zakładach produkcyjnych i nie tylko. Jak się ją uzyskuje, do czego służy i jakie ma właściwości? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Pierwszy produkt, który przychodzi na myśl o wazelinie, to najczęściej wazelina kosmetyczna. Używana jest zarówno do produkcji kosmetyków, ale stanowi także świetną ochronę przed wysuszeniem ciała, szczególnie podczas mrozów. Oprócz wazeliny kosmetycznej występują także inne odmiany wazeliny, a jedną z nich jest właśnie tytułowa wazelina techniczna. Używa się jej na przykład w warsztatach, ale znajduje zastosowanie również w gospodarstwach domowych. By dowiedzieć się o niej więcej, czytaj dalej.

Wazelina techniczna dostępna jest w naszym sklepie w dziale środki smarne > https://www.akcesoria.cnc.info.pl/3716-chemia-przemyslowa/chemia-dla-elektronikow/srodki-smarne

 

Wazelina techniczna co to jest?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, czym jest wazelina, warto poznać definicję wazeliny. Otóż jest to dosyć rzadka, a zarazem lepka substancja. Najczęściej spotykana jest wazelina bezbarwna oraz brązowa. Wykonywana jest z mieszaniny węglowodorów, a dokładniej z węglowodorów parafinowych. Istotne, by była przechowywana w szczelnym opakowaniu, które są odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią, wysoką temperaturą oraz promieniami UV. Dobrze jest trzymać ją w miejscu suchym i zacienionym – temperatura nie powinna przekraczać 25°C.

Wazelina techniczna od wspomnianej wcześniej wazeliny kosmetycznej różni się tym, że jest sprzedawana w postaci surowej (forma nieoczyszczona). Oznacza to, że wśród składników znajdują się substancje, które mogą podrażnić drogi oddechowe oraz naskórek, dlatego zaleca się bardzo dużą ostrożność podczas aplikacji wazeliny technicznej. Należy także pamiętać, że nie jest ona produktem obojętnym dla środowiska. Jeśli nastąpi jej niekontrolowany wyciek, konieczne jest powiadomienie służb, które zajmą się oczyszczeniem terenu. Ważne, by zrobić to jak najszybciej, gdyż ulega ona rozkładowi jedynie w nieznacznym stopniu. Wazelina techniczna nie może mieć również styczności z ogniem, ponieważ w momencie jej całkowitego spalenia do atmosfery zaczyna przedostawać się trujący tlenek węgla.

 

Charakterystyka i właściwości wazeliny technicznej

Istotną kwestią jest również charakterystyka wazeliny technicznej. Otóż stanowi ona ochronę przed korozją, a także negatywnym wpływem warunków atmosferycznych czy tarciem. Zanim zakupisz wazelinę, koniecznie zwróć uwagę na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim chodzi o kwasowość oraz stopień topliwości, które określają rodzaj produktu oraz sposób wykorzystania. Wazelina techniczna dostępna jest także w różnych opakowaniach, dzięki czemu można dopasować najlepszy sposób aplikacji do konkretnych potrzeb.

Należy pamiętać, że wazelina techniczna występuje w kilku rodzajach o różnej zawartości kwasów (niska lub wysoka), która to zależy od zastosowania. Jeśli zaś planujesz zastosować ją do ochrony połączeń elektrycznych, koniecznie postaw na wazelinę bezkwasową. Przyda się ona również do delikatnych uszczelek, a także elementów wykonanych ze skóry czy gumy. Często używana jest też w branży mechanicznej.

Warto mieć na uwadze fakt, że wazelina techniczna, która ma wysoką zawartość kwasów, jest produktem niskiej jakości. Choć cena takiego produktu jest naprawdę zachęcająca, nie warto go kupować. Wazelina techniczna w gruncie rzeczy jest bowiem dosyć tania. Pół kilograma naprawdę dobrej jakości produktu można kupić już za 20 zł. Nie warto więc szukać najtańszych rozwiązań, ponieważ jest wysokie prawdopodobieństwo, że duża zawartość kwasów w wazelinie zniszczy element, który zostanie nią pokryty.

Kolejną istotną kwestią jest wspomniany wcześniej stopień topliwości wazeliny technicznej.Wskazuje on, jaka jest maksymalna temperatura pracy produktu. Ten parametr odgrywa najważniejszą rolę w przypadku, gdy wazelina używana jest na elementach, które poddawane są tarciu. Wśród dostępnych produktów wyróżnia się dwa rodzaje wazeliny, czyli wazelina niskotopliwa i wysokotopliwa.

Wazelina niskotopliwa ma maksymalną temperaturę pracy w wysokości 30°C i posiada świetne właściwości smarne. Z tego powodu niekiedy można zastąpić nią smar. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że smarowane elementy nie mogą być zbyt mocno obciążone. Dlatego też wazelina niskotopliwa idealnie sprawdza się do zabezpieczanie łożysk, ponieważ podczas tarcia nie wytwarzają one temperatury wyższej niż 30°C. Co istotne, ten typ wazeliny skutecznie redukuje skrzypienie.

Wazelina wysokotopliwa to natomiast substancja o maksymalnej temperaturze pracy w wysokości 55°C. Jest odpowiednia do pracy w trudnych warunkach. Sprawdza się do ochrony elementów metalowych, w tym narzędzi i połączeń śrubowych.

Istotną kwestią jest także odpowiedni dobór sposobu aplikacji wazeliny technicznej do konkretnego zastosowania. Wśród produktów dostępnych na rynku znajduje się naprawdę wiele różnorodnych wariantów, dlatego jest w czym wybierać. Najczęściej stosowana jest oczywiście wazelina w pudełku z zakrętką. To zdecydowanie najpopularniejsza forma opakowania. W tym przypadku produkt nakłada się za pomocą dłoni, dlatego należy zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie, np. w postaci rękawic. Taką wazelinę można także nakładać pędzelkiem. Największym plusem tego rodzaju opakowań jest fakt, że produkt bez problemu zużywa się do samego końca. Kolejnym opakowaniem jest tuba, z której wyciska się wazelinę, jak maść czy pastę do zębów. Po pierwsze, to rozwiązanie zmniejsza kontakt substancji ze skórą, a do tego zapewnia wygodę aplikacji – bez brudzenia. Co więcej, podłużne opakowania łatwo się przechowuje. Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że wykorzystanie produktu w 100% jest praktycznie niemożliwe. Jeszcze jednym rodzajem opakowania wazeliny technicznej jest dozownik strzykawkowy, który pozwala na zachowanie ogromnej precyzji podczas aplikacji. Doskonale sprawdzi się więc przy zabezpieczaniu niewielkich elementów. Wazelinę techniczną można kupić także w formie sprayu. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze opakowanie, które nie tylko pozwoli wykorzystać produkt do końca, ale również nie wymaga dotykania go dłońmi, dlatego wyklucza do zera kontakt ze skórą. Warto jednak pamiętać, że nie będzie to dobry wybór do precyzyjnych prac.

 

Wazelina techniczna – do czego służy?

Wazelina techniczna przede wszystkim jest produktem, który pozwoli na zabezpieczenie różnego rodzaju elementów przed negatywnym wpływem różnych czynników, np. warunków atmosferycznych. Właśnie dlatego bardzo często używa się jej do ochrony części wykonanych z metalu przed powstawaniem rdzy. Do tego wazelina techniczna świetnie zabezpiecza przed zamarznięciem. Używana jest również w systemach elektronicznych oraz elektrycznych. Przydaje się na przykład do ochrony styków. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju wazeliny układ może pracować skutecznie i bezpiecznie przez naprawdę długi czas. Wazelina techniczna jest także obowiązkowym produktem w warsztatach kaletniczych. Pokrywa się nią skórę, by miała lepszą elastyczność. Dodatkowo zabezpiecza ją przed wysychaniem. To doskonały produkt pielęgnacyjny do wyrobów ze skóry, np. torebek oraz butów.

Wazelina techniczna dostępna jest w naszym sklepie w dziale środki smarne > https://www.akcesoria.cnc.info.pl/3716-chemia-przemyslowa/chemia-dla-elektronikow/srodki-smarne

 

Zastosowanie wazeliny technicznej

Wazelina techniczna to produkt o niezwykle szerokim zastosowaniu. Jak wiesz, przydaje się nie tylko w profesjonalnych warsztatach czy zakładach produkcyjnych, ale również w gospodarstwach domowych. Można jej użyć do zabezpieczenia zawiasów, kłódek, kosiarek, a także sprzętu sportowego. To jednak wciąż tylko kilka zastosowań, ponieważ w praktyce jest ich naprawdę znacznie więcej.

Jednym z głównych zadań wazeliny technicznej jest ochrona elementów metalowych przed powstawaniem rdzy. Można więc nią z powodzeniem pokrywać metalowe części, narzędzia, maszyny przemysłowe, a także sprzęt budowlany czy drobne akcesoria. Przedmioty pokryte wazeliną techniczną nie będą rdzewiały i zachowają swój wygląd oraz właściwości nawet przy intensywnej eksploatacji. Wiele osób korzysta z tego produktu do zabezpieczenia ostrza siekiery oraz kosy, by w momencie użycia były w 100% sprawne.

Wazelina techniczna niekiedy może być używana jako alternatywa dla smaru. Sprawdzi się szczególnie w przypadku przedmiotów, które posiadają narażone na ścieranie części robocze. Najlepiej używać jej do niezbyt obciążonych mechanizmów, gdyż do tych bardziej obciążonych nie sprawdzi się tak dobrze. W takim przypadku dużo lepiej zastosować profesjonalny smar, ponieważ wyróżnia się on lepszą trwałością.

Co więcej, wazelina techniczna stosowana jest do ochrony produktów skórzanych. Sprawdza się zarówno do pielęgnacji, jak również konserwacji. Można nią impregnować buty, które na co dzień narażone są na zabrudzenia i kontakt z wilgocią. Wazelinę nakłada się na powierzchnię buta, a następnie wciera, a po kilkunastu minutach zdejmuje nadmiar i poleruje. Wazelinę techniczną można również użyć do zabezpieczenia toreb skórzanych przed pękaniem oraz wysuszeniem. Pokrycie takich wyrobów warstwą wazeliny przywróci im dawny blask i świeżość.

Ponadto wazelina techniczna nada się do zabezpieczenia styków, np. w układach elektrycznych w aucie. Tutaj nawet jeden skorodowany styk może doprowadzić do tego, że nie będzie dało się uruchomić samochodu. A stąd już niedaleka droga do wizyty w warsztacie. Jeśli więc chcesz, by Twoje auto działało w pełni sprawnie, zadbaj o ochronę styków z pomocą wazeliny technicznej. Wystarczy pamiętać o regularnym smarowaniu, a na pewno nie pojawi się na nich rdza.

Wazelina techniczna stanowi także świetne zabezpieczenie przed zamarznięciem różnego rodzaju uszczelek. To wszystko za sprawą ich właściwościom natłuszczającym, które pomogą uchronić je przed przymarzaniem. Jeśli więc chcesz zapomnieć o problemach z otwieraniem drzwi w samochodzie, wybierz wazelinę techniczną. Sprawdzi się również do zastosowania na elementach wykonanych z tworzyw sztucznych.