sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Falowniki

4.85 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.85 (10 głosów)
Falowniki

Falownik jest to urządzenie, które przetwarza prąd stały na prąd przemienny. Jest to inwerter prądu lub inaczej przetwornik mocy. Przetwarzając prąd stały na prąd przemienny, falownik ma możliwość regulacji częstotliwości prądu, dzięki czemu ma wpływ na stopień zasilania i tym samym na efektywność, szybkość oraz częstotliwość pracy urządzeń. Regulacja napięcia wyjściowego to najbardziej istotna cecha dla falownika. 

Obecnie podział falowników odbywa się najczęściej poprzez metodę sterowania. Falowniki dzieli się na falowniki ze sterowaniem skalarnym oraz wektorowym. Te pierwsze, powszechnie stosowane są w liniach produkcyjnych czy też w taśmociągach, podnośnikach, gdzie bardzo precyzyjna regulacja nie jest konieczna. Drugie natomiast stosuje się w urządzeniach, gdzie zmiana częstotliwości może nie być płynna i jest bardzo częstym zjawiskiem. 

Falowniki wektorowe

Falowniki wektorowe występują w różnych przedziałach mocy i pozwalają na precyzyjne sterowanie momentem silnika elektrycznego. Poprzez liczne zabezpieczenia, charakteryzują się odpornością na zwarcia, przegrzania czy też przeciążenia, wynikające na przykład ze zbyt intensywnej pracy. Samo programowanie falownika najczęściej odbywa się poprzez wbudowany w falownik program, który dodatkowo wyposażony jest w panel sterujący. Obecnie falowniki komunikują się bezproblemowo z systemami automatyki na komputerach osobistych, to pozwala efektywnie wykorzystać ich możliwości. Falowniki wektorowe charakteryzują się precyzją jeśli chodzi o częstotliwość wyjściową. Tym samym powszechnie stosowane są na przykład przy pompach hydraulicznych, wentylatorach, a także w systemach transportu bliskiego, jak na przykład suwnicach. 

Falowniki skalarne

Falowniki skalarne są urządzeniami zdecydowanie mniejszymi niż falowniki wektorowe. Jednocześnie są to falowniki występujące pod postacią dwufazowych lub też trzyfazowych urządzeń. Pozwalają na precyzyjne sterowanie prędkościami silników elektrycznych o mniejszych mocach niż falowniki wektorowe. Podobnie jak w przypadku wektorowych, falowniki skalarne posiadają liczne zabezpieczenia, a także odpowiednie systemy zabezpieczające przed przeciążeniem. Ich niewielka budowa umożliwia jednak pracę nawet na 200% momentu, czyli praktycznie dwukrotnym przeciążeniu. Prędkość falowników można precyzyjnie wysterować, można ją także regulować poprzez potencjometr lub wewnętrzny program, w który falowniki są wyposażone. 

Zastosowanie falowników

Falowniki stały się urządzeniami tak bardzo popularnymi, iż ich zastosowanie przemysłowe stało się zasadniczo standardem. Najczęściej sterują one prędkościami silników i stanowią najbardziej wydajny obecnie regulator prędkości obrotowej. Bardzo powszechnie falowniki stosuje się w obrabiarkach. Najczęściej wykorzystuje się je we wrzecionach, a także w sterowaniu bramą lub portalem. Bardzo precyzyjne sterowanie prędkością silnika pozwala bowiem dokładnie ustawić prędkość obrotową narzędzia lub też przejazd jałowy maszyny. Dodatkowo, zastosowanie falowników w takich urządzeniach jak suwnice, pozwala na bezpieczniejszą i jednocześnie wygodniejszą pracę w każdych warunkach. Falowniki, dzięki temu, że mają możliwość pracy na dwóch fazach, mogą być zasilane z podstawowej sieci elektrycznej, co znacznie zwiększa ich potencjał zastosowania. Olbrzymia wytrzymałość, a także efektywność to największe zalety urządzeń, a wysoka precyzja w regulacji poszerza możliwości wykorzystania tych podzespołów.

O budowie, rodzajach, zasadzie działania falowników można przeczytać na Wiedza EBMiA - https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/automatyka-porady/falownik/

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png