sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Serwonapęd

4.625 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.63 (12 głosów)
Serwonapęd

Serwonapęd jest to komplet elementów, a w zasadzie moduł lub układ pracujący, który wykonany jest pod postacią silnika, specjalistycznego sterownika, a także enkodera. Silnik pełni istotną rolę elementu napędzającego, natomiast sterownik pozwala na sterowanie kierunkiem, a także na kontrolę prędkości obrotowej silnika. Enkoder jest typowym licznikiem, działającym dwustronnie, który z jednej strony pozwala na kontrolę nad obrotami silnika, z drugiej na pełną kontrolę przemieszczenia całego podzespołu przez regulację prędkościami silnika. Serwonapędy szczotkowe to wysokiej jakości napędy o charakterze mechanicznym ze sterownikiem.

Serwonapędy szczotkowe pozwalają na zachowanie bardzo wysokiej mocy przy stosunkowo niewielkiej wadze, co zresztą powoduje, że serwonapędy szczotkowe są tak często używane w maszynach i elementach maszyn, takich jak chociażby na przykład wrzeciona frezarek, tokarek czy ogólnie maszyn obróbczych. Bardzo wysoka sprawność serwonapędów pozwala na pracę podzespołu na wysokich obrotach, a wytrzymałość w zakresie bardzo wysokich obciążeń, gwarantuje precyzję i poniekąd dokładność, na przykład obróbki. Serwonapędy szczotkowe charakteryzuje również bardzo wysoki poziom dynamiki. Oznacza to, że sterownik, podając odpowiedni sygnał do silnika, jest w stanie wymusić na nim niemalże natychmiastowe przyspieszenie, spowolnienie, wyhamowanie, a także bardzo szybką zmianę obrotów, co również jest istotne w procesie obróbczym. Serwonapędy szczotkowe wyposażone są w element zużywalny, którym są szczotki mechaniczne. Element ten posiada pewną wadę – jest elementem szybko zużywalnym, niemniej wyeliminowane jest wówczas ryzyko awarii pozostałych podzespołów, a same łożyska i ich oprawy poddawane są dzięki temu mniejszemu obciążeniu. 

Sterowanie serwonapędami

To co jest bardzo charakterystycznym elementem  w serwonapędach to system sterowania. Enkoder, wraz ze sterownikiem, pozwalają precyzyjnie wysterować prędkości nawet do jednego obrotu na sekundę. To gwarantuje stabilną, długotrwałą pracę na bardzo dużych prędkościach obrotowych. Serwonapęd najczęściej wyposażony jest w silnik do około 5 kW, rzadko kiedy spotyka się cięższe. Sterowniki umożliwiają ustawienie konkretnej prędkości obrotowej, osiągnięcie odpowiedniego dynamizmu, osiągnięcie konkretnej liczby obrotów przy danej operacji, a także na komunikację i programowanie konkretnych zadań samego serwonapędu. Sterowniki w serwonapędach szczotkowych komunikują się poprzez porty, najczęściej jest to RS 232, który pozwala na komunikację z komputerami. Sterowanie odbywa się na zasadzie przekazywania konkretnych impulsów, poprzez jednoczesną kontrolę:

  • prędkości,
  • pozycji,
  • momentu obrotowego,
  • zatrzymania,
  • startu,
  • przyspieszenia,
  • spowolnienia.

Należy pamiętać, iż serwonapęd jest wyposażony w silnik gwarantujący czas reakcji do 10ms, dzięki czemu po żądaniu, niemalże natychmiast następuje reakcja. Serwonapędy ze sterownikami zawsze wyposażone są w specjalny panel dotykowy, który pozwala na precyzyjne wysterowanie oraz określenie zadań lub też analizę i detekcję błędu.

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png