sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Czujniki

4.75 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.75 (12 głosów)
Czujniki

Czujniki otaczają nas niemalże wszędzie. Znajdziemy je w samochodach, pracy, przy maszynach, a nawet w domu, bo są zarówno w sprzętach kuchennych, jak również w komputerach, czy też urządzeniach RTV i AGD. W przemyśle czujniki stanowią jeden z najważniejszych i integralnych elementów automatyki i pozwalają na kontrolowanie wielu czynników, począwszy od położenia, poprzez temperaturę i ciśnienie, aż po objętość czy też przestrzeń. Nowoczesna technologia pozwala czujnikom sprawdzać temperaturę z dokładnością do setnych miejsc po przecinku, objętość, tak cieczy jak i ciał stałych, ciśnienie, położenie ciał stałych, cieczy, gazów, a nawet pracę urządzeń oraz maszyn. 

Czujniki mogą działać zarówno dotykowo jak i bezdotykowo. Czujniki bezdotykowe pobierają informację na zasadzie fal magnetycznych, temperatury, czy też fotoelektryki. Czujniki dotykowe najczęściej opierają się na systemie zadziałania i braku zadziałania, który uruchamia się pod wpływem dotyku i wyłącza, gdy czujnik nie sygnalizuje dotyku. Działanie czujników jest zróżnicowane i zależne od rodzaju czujnika oraz sposobu kontrolowania danego czynnika przez czujnik. 

Typy i rodzaje czujników

Wraz z rozwojem przemysłu oraz rosnącym zapotrzebowaniem na precyzyjne, stabilnie działające maszyny, rosły również wymagania w stosunku do pomiarów warunków pracy maszyn, czy też pomiaru efektywności i samej precyzji obróbki i produkcji. Od dłuższego już czasu linie montażowe, maszyny oraz niemalże wszystkie urządzenia wyposażane są w czujniki. Najbardziej popularne z nich to: 

  • czujniki indukcyjne,
  • czujniki pojemnościowe,
  • czujniki temperatury,
  • czujniki ciśnienia,
  • czujniki fotoelektryczne,
  • czujniki wychylenia
  • czujniki hallotronowe.

Czujniki indukcyjne i pojemnościowe działają na zasadzie zbliżeniowej. Stosowane są powszechnie w maszynach oraz urządzeniach, pompach i we wszelkiego rodzaju urządzeniach kontrolnych. Czujniki temperatury można zaobserwować praktycznie wszędzie, począwszy od samochodów, poprzez urządzenia i maszyny przemysłowe, a kończąc na naszych domach - na przykład termometr jest przykładem czujnika temperatury. Czujniki ciśnienia służą do pomiarów ciśnienia cieczy czy też powietrza w szerokim zakresie. Począwszy od pomiaru ciśnienia otoczenia czy też wody, aż po pomiar w zakresie laboratoryjnym. Czujniki fotoelektryczne są powszechnie używane na co dzień, na przykład są czujnikami stosowanymi w systemach alarmowych. Czujniki wychylenia to czujniki przystosowane do kontroli wychylenia, na przykład w silnikach elektrycznych czy też spalinowych. Popularne hallotrony doskonale sprawdzają się jako czujniki pola elektrycznego czy też magnetycznego. 

Efektywność i precyzja czujników

Czujniki, jak każde urządzenie, posiadają swoją dokładność pomiarową, a także precyzję działania.

Nowoczesne czujniki oparte o wysokiej jakości podzespoły często pracujące na cyfrowych sterownikach i pozwalają na dokonywanie bardzo precyzyjnych pomiarów. Jednocześnie czujnik jest również pewnego rodzaju sygnalizatorem. To od niego pierwszego wychodzi sygnał, który mówi o możliwości zadziałania modułu czy podzespołu, lub też o przekroczeniu danego parametru i konieczności zatrzymania pracy. Tym samym od czujników wymaga się precyzji i wysokiej efektywności. Z reguły czujniki nie są urządzeniami bardzo skomplikowanymi, dzięki czemu ich podatność na uszkodzenia jest bardzo znikoma.

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png