KUP MACH 3, A NAKLEJKI NA KLAWIATURĘ OTRZYMASZ GRATIS!!!

Interface programu Mach3

Program Mach 3 jest najpopularniejszym programem sterującym maszynami CNC w, zarówno dla rozwiązań komercyjnych jak i hobbystycznych. Steruje on pracą silników krokowych, lub serwonapędów wysyłając sygnały kroku i kierunku (Step/Dir). Program ten świetnie współpracuje ze wszystkimi sterownikami dostępnymi w naszej ofercie.

Przy pomocy programu Mach3 możemy przekształcić komputer w sterownik maszyn CNC. Umożliwia on m. innymi realizację sterowania następujących maszyn: 

  • plotery
  • frezarki, grawerki
  • tokarki
  • wypalarki plazmowe
  • wycinarki styropianu

Dzięki możliwości symulacji sterownika PLC, komunikacji ModBus przy pomocy programu Mach3, komputer PC możemy przekształcić w sterownik praktycznie dowolnej maszyny. Nasi klienci z powodzeniem zrealizowali sterowanie giętarki do rur, automatu spawalniczego, czy urządzenia do malowania proszkowego. Mach3 może sterować dowolnym urządzeniem, które ma maksymalnie 6 osi.

Program Mach3 steruje ich praca na podstawie tzw. G-kodów, które możemy przygotować z plików wektorowych na przykład przy pomocy programu LazyCam. Program może sterować dowolnym zestawem sterownika i silnika krokowego. Może też być zastosowane dowolne rozwiązanie mechaniczne przeniesienia napędu ( śruby, listwy, czy paski zębate) – program ma możliwość definiowania parametrów pracy każdej osi z osobna. W oknie programu mamy podgląd na ścieżkę narzędzia, oraz na bieżąco możemy kontrolować parametry obróbki, takie jak prędkość posuwu, czy prędkość obrotową wrzeciona.

Program dostępny jest w wersji demonstracyjnej. Jest on w pełni funkcjonalny. Został on jedynie ograniczony do 500 linii G-kodu. Po zakupie licencji ograniczenie programu wynosi 10.000.000 linii G-kodu.

Wymagania systemowe i sprzętowe Mach3:

Dla poprawnej pracy programu Mach 3 zaleca się użycie stacjonarnego komputera PC z zainstalowanym wymienionym poniżej systemem operacyjnym(w przypadku, gdy do sterowania używamy portu równoległego). Instalowanie programu na laptopie nie jest wskazane, ponieważ tryby oszczędzania energii stosowane w urządzeniach przenośnych mogą mieć negatywny wpływ na generowanie sygnałów sterujących. Laptopy można stosować, wówczas gdy w sterowaniu zostanie zastosowany kontrolery ruchu dedykowany do współpracy z programem Mach3. W naszej ofercie dostępne są: Smoothstepper, oraz CSMIO-IP ( impulsów są generowane przez kontroler, niezależnie od komputera).

Wymagania dla komputera stacjonarnego (w przypadku użycia portu równoległego LPT):

  • 32-bit wersja systemu Windows 2000, Windows XP, Windows Vista, lub Windows 7 ( wersje 64-bitowe w przypadku portu LPT nie są obsługiwane)
  • Procesor 1Ghz 
  • 512MB pamięci RAM
  • Nie zintegrowana karta graficzna 32MB RAM

Laptop / 64-bit wersja systemu (z użyciem kontrolera ruchu)

  • Kontroler ruchu, np. Smoothstepper

Mach3 - Vista

  • Program Mach3 można zainstalować na  32-bit wersji Windows Vista, jednak wymagana jest wówczas instalacja patch'a

Podstawowe możliwości i funkcje programu Mach3

  • Przemienia komputera PC w 6-cio osiowy sterownik maszyn CNC
  • Przy pomocy kreatorów, lub darmowego programu LazyCam w szybki i prosty sposób możemy przygotować G-kod
  • na bieżąco możliwy jest podgląd ścieżki narzędzia, oraz kontrola parametrów pracy
  • Możliwość symulacji sterownika PLC przy wykorzystaniu makr pisanych w  VBscript
  • Kontrola prędkości obrotowej wrzeciona
  • Sterowanie wyjściami dowolnego przeznaczenia
  • Możliwość sterowania manualnego i automatycznego maszyną
  • Możliwość wykorzystania ekranu dotykowego

Kreatory programu Mach3

Kreatory programu Mach3

Kreatory są to mini programy, które poszerzają możliwości programu Mach3. W szybki i łatwy sposób pozwalają one przygotować G-kod dla często powtarzanych zadań w programie Mach3. Użytkownik może taki kreator stworzyć według własnych potrzeb. Razem z programem Mach 3 dostarczany jest zbiór kreatorów przygotowany przez użytkowników programu Mach3.

Na liście znajdują się kreatory umożliwiające w łatwy sposób przygotowane zadań m. innymi dla:

- planowania powierzchni;
- próbkowania powierzchni;
- frezowania tzw. kieszeni w kształcie koła, czy prostokąta;
- frezowania teksu;
- i wiele innych.

Powyższe generatory są udostępnione nieodpłatnie i działają bez ograniczeń.

Za dodatkową opłatą dostępny jest zbiór kreatorów przygotowany przez producenta oprogramowania Mach3 [”Mach3 Addons for Mill”] :

Dodatki do programowania procesu skrawania

Zbiór tych kreatorów umożliwia w szybki i łatwy sposób zrealizowanie takich funkcji jak:

  • planowania powierzchni,
  • wycinania kieszeni o różnych kształtach,
  • wiercenia otworów,
  • wycinania gwintów,
  • frezowanie wpustów,
  • frezowanie kół zębatych
  • i wiele innych.

Lista dostępnych operacji programu Mach3

Wersje demonstracyjne tych kreatorów dołączone są do programu Mach3. Pozwolą one nam na zapoznanie się z wszystkimi funkcjami poszczególnych kreatorów, włącznie z podglądem ścieżki narzędzia, jednak nie pozwolą na wygenerowanie pliku roboczego G-kod. Aby móc generować G-kody wymagana jest licencja, która jest do nabycia w naszym sklepie.

Uwaga! Do poprawnej pracy kreatorów wymagana jest również pełna wersja programu Mach3 [licencjonowana].

Plik licencji, który nabędziemy należy wgrać do głównego folderu programu [ domyślnie jest to C:/Mach3].

Zbiór kreatorów znajduje się na liście kreatorów w programie mach3 pod nazwą Newfangled.

W chwili obecnej generatory są w języku angielskim.

Uwaga! Przed zakupem licencji prosimy o zapoznanie się z produktem, a następnie o przemyślany zakup, ponieważ nie ma możliwości zwrotu licencji.  Zakupiony plik licencji wysyłany jest na płycie CD razem z najnowszą, stabilną wersją oprogramowania Mach3. Plik licencji możemy również wysłać drogą elektroniczną. Termin oczekiwania standardo

LazyCam

Razem z programem Mach3 dostarczany jest darmowy program LazyCam. Jest to program, który w łatwy i szybki sposób na podstawie plików dxf, czy hpgl [oraz wielu inny typów plików] pozwoli na wygenerowanie G-kodu, który następnie wykona program Mach3. W programie istnieje możliwość definiowania parametrów obróbki. Podczas importu pliku wektorowego, w każdej z jego zdefiniowanych warstw możemy określić: średnicę narzędzia, głębokość wejścia narzędzia w materiał, szybkość obróbki, kierunek i prędkość obrotową wrzeciona, rodzaj użytego narzędzia.  

Okno programu LazyCam

Dostępna jest również wersja PRO programu LazyCam, która wzbogaca program LazyCam o dodatkowe funkcje. Po zakupie licencji program pozwoli nam na wykonanie bardziej zaawansowanych operacji, takich jak: korekcja średnicy narzędzia, czy frezowanie kieszeni. Zakupu licencji można dokonać w naszym sklepie.

Plik licencji, który nabędziemy należy wgrać do głównego folderu programu [ domyślnie jest to C:/Mach3]. W celu poprawnej pracy program wymaga  zainstalowania w systemie pakeitu .NET Framework w wersji 2.0 . Uwaga! Przed zakupem licencji prosimy o zapoznanie się z produktem, a następnie o przemyślany zakup, ponieważ nie ma możliwości zwrotu licencji.  Zakupiony plik licencji wysyłany jest na płycie CD razem z najnowszą, stabilną wersją oprogramowania Mach3. Plik licencji możemy również wysłać drogą elektroniczną. Termin oczekiwania standardowo wynosi ok 2-3 dni.

Licencja Mach3

Kupując licencję, nie ważne jest która wersja programu Mach3 jest zainstalowana, oraz jaka wersja językowa. W każdej chwili, za darmo możemy dokonać aktualizacji programu do najnowszej wersji. Na naszej stronie dostępna jest najnowsza, stabilna wersja oprogramowania. Nieodpłatnie udostępniamy również dla tej wersji spolszczenie ( może nie działać poprawnie z innymi wersjami programu Mach3).

W przypadku zastosowań hobbistycznych jedna licencja może być używana na dowolnej liczbie maszyn. W przypadku zastosowań komercyjnych ( generującej dochody) wymagane jest, aby każda maszyna była zaopatrzona w odrębny plik licencyjny.

Jeżeli program został zainstalowany jedynie w celu przetestowania, wówczas jest możliwość uruchomienia programu w trybie symulacji, który to spowoduje wyłączenie ograniczenia ilości linii G-kodu. Aby móc uruchomić tryb symulacji należy odinstalować sterowniki portu LPT ( lub ich nie instalować podczas instalacji programu Mach3).

Plik licencji, który nabędziemy należy wgrać do głównego folderu programu [ domyślnie jest to C:/Mach3 ]. Wówczas po uruchomieniu programu, w jego menu powinien być widoczny numer seryjny programu.

Uwaga! Przed zakupem licencji prosimy o zapoznanie się z produktem, a następnie o przemyślany zakup, ponieważ nie ma możliwości zwrotu licencji.  Zakupiony plik licencji wysyłany jest na płycie CD razem z najnowszą, stabilną wersją oprogramowania Mach3. Plik licencji możemy również wysłać drogą elektroniczną. Termin oczekiwania standardowo wynosi ok. 2-3 dni.