Akcesoria CNC silniki krokowe sterowniki łożyska liniowe prowadnice liniowe śruby kulowe trapezowe sterownik silnika krokowego Łożyska liniowe Śruby trapezowe Silnik krokowy Serwonapęd Prowadnica liniowa

tel: 87 307 07 50 * tel: 87 307 07 60 *** fax: (87) 737 12 60 *** e-mail: biuro@cnc.info.pl

Akcesoria CNC
Jak kupić Jak zbudować maszynę CNC kalkulator obliczeń przekładni pasowych Kontakt EBMiA.pl - Elementy Budowy Maszyn i Automatyki
 
rzetelna firma
 
tax free zwrotpodatku dla podróżnych

Generator impulsów prostokątnych

GENERATOR IMPULSÓW PROSTOKĄTNYCH Generator GEN-01 został skonstruowany w celu taktowania nim sterowników silników krokowych, przez co możliwe jest sterowanie silnikiem krokowym bez konieczności podłączania go do komputera czy też innego zaawansowanego sterownika. Dzięki generatorowi możemy płynnie regulować obroty silnika. Zakres częstotliwości impulsów to 0 - 150kHz. Układ generuje przebieg prostokątny symetryczny +5V (CMOS) i ma wbudowany dzielnik zwiększający precyzje nastawy wybranej częstotliwości. Częstotliwość regulowana jest za pomocą potencjometru lub napięcia z zakresu 0..5V. Zastosowanie urządzenia nie sprowadza się jedynie do taktowania sterowników silników krokowych. Może posłużyć także do sterownia innych urządzeń.
Na płytce GEN-01 przewidziano miejsce na dodatkowy potencjometr lutowany zamiast potencjometru osiowego. Przydaje się to w sytuacjach gdy nie potrzebujemy regulacji obrotów tylko chcemy ich ustaloną wartość. Dodając kondensator 220uF/10V otrzymujemy coś w rodzaju "rampy" szybkości co przydatne jest przy "rozkręcaniu" silników do większych prędkości. Na płytce generatora umieszczona jest zworka do ustawiania podziału częstotliwości. Do wykonania połączeń z urządzeniami zewnętrznymi wykorzystano złącza typu ARK 1,5 mm² o maksymalnym napięciu 250V i prądzie przewodzenia 16A. Komponenty, z których wykonany został moduł generatora GEN-01 spełniają dyrektywę RoHS Unii Europejskiej (Restriction of use of certain Hazardous Substances) dotyczącą ochrony środowiska naturalnego. Urządzenie wykonuje się w technologii bezołowiowej. Spoiwo użyte do montażu urządzenia zawiera 99% cyny i 1% miedzi. W przypadku pytań i pomocy w uruchomieniu modułu zapraszamy do kontaktu z naszym działem sterowania numerycznego cnc@cnc.info.pl , tel: +(48) 87 644 36 76. Specjaliści pomogą Państwu dobrać sterowanie odpowiednie do projektowanej maszyny.

Zalety generatora:

 • niski koszt,
 • małe wymiary,
 • zasilanie 5VDC,
 • generowana częstotliwość do około 150 kHz,
 • wszechstronność zastosowań,
 • prosta obsługa,
 • łatwy montaż,
 • korzystny stosunek cena/jakość/możliwości.

Dane techniczne

Parametry elektryczne

Napięcie zasilania 5VDC
Maksymalny pobór prądu 30 mA
Zakres generowanych częstotliwości 0 – 150 kHz
Sygnał wyjściowy (CMOS) 5V prostokątne

Parametry eksploatacyjne

Chłodzenie Pasywne lub wymuszony obieg
Środowisko Miejsce Unikać kurzu, oleju i gazów powodujących korozję
Temperatura otoczenia 0°C - 50°C
składowania 0°C - 50°C
Wilgotność 30% - 75% RH (bez kondensacji)

Parametry mechaniczne

Wymiary [mm] Długość 50
Szerokość 50
Wysokość 15
 
Waga [kg] ~ 0,020


Wymiary z tabeli zaznaczono na rysunku poniżej:

Wymiary generatora GEN - 1

Budowa (opis złącz ) generatora GEN-01

Piny złącza P1

PIN Funkcja
A B C Wyprowadzenia do podłączenia zewnętrznego potencjometru do regulacji częstotliwości wyjściowej (10 kΩ o charakterystyce liniowej).
OUT Wyjście sygnału CMOS (generowana częstotliwość zadana).
GND Masa sygnału wyjściowego.
GND Masa zasilania generatora.
VCC Zasilanie generatora +5VDC.
Zwora Z1

Zworka umieszczona na płytce generatora służy do ustawiania podziału częstotliwości, za pomocą której możemy wybrać jeden z 5 trybów pracy (pięć różnych częstotliwości maksymalnych). Nie należy zmieniać położenia zworki podczas działania urządzenia, ponieważ może to wywołać niestabilną pracę silnika- spowodowane jest to tym, że przez ten element przepływa sygnał z generatora i wyjęcie jego spowoduje przerwę w generacji impulsów.Dioda LED D1

Świecenie diody LED sygnalizuje obecność napięcia zasilania generatora. 

Eksploatacja generatora GEN-01

Podłączenie modułu

Generator przystosowany jest do pracy ciągłej. Jego uruchomienie polega na podaniu napięcia zasilania. Automatycznie po tej operacji, na wyjściu układu, generowany jest sygnał prostokątny. Częstotliwość zależna jest od nastawy potencjometru regulacyjnego, a ściślej mówiąc od potencjału przyłożonego do wejścia B złącza P1. Zakres zmian napięcia musi mieścić się w zakresie 0 – 5V.
Na płytce GEN-01 przewidziano miejsce na dodatkowy potencjometr lutowany zamiast potencjometru osiowego. Przydaje się to w sytuacjach, gdy nie potrzebujemy regulacji obrotów tylko chcemy ich ustaloną wartość. Dodając do układu kondensator 10...220uF/10V otrzymamy układ z tzw. rampą. Prędkość pracy silnika będzie narastała i opadała liniowo. Operacja ta może być przydatna przy “rozkręcaniu” silników do większych prędkości. Sposób instalacji zewnętrznego potencjometru i wyżej wspomnianego kondensatora obrazuje poniższy diagram.Należy zwrócić uwagę na poprawną polaryzację kondensatora. Odwrotne podłączenie może spowodować jego uszkodzenie.


Podłączenie generatora do najpopularniejszych sterowników silników krokowych oferowanych przez naszą firmę.Obliczanie prędkości obrotowej silnika na podstawie częstotliwości generatora


Mając silnik o danej liczbie kroków i zmierzoną częstotliwość generowanych impulsów (np. przy pomocy częstotliwościomierza lub oscyloskopu) ilość obrotów silnika na sekundę obliczamy w następujący sposób:


LICZBA MIKROKROKÓW = LICZBA KROKÓW SILNIKA X PODZIAŁ

gdzie „PODZIAŁ” to nastawiony mikrokrok na sterowniku.

LICZBA OBR/S = CZĘSTOTLIWOŚĆ GEN. / LICZBA MIKROKROKÓW

LICZBA OBR/MIN = 60 X LICZBA OBR/S


Przykład:

Liczba kroków silnika = 200,
Częstotliwość generatora = 1000 Hz,
Podział = 1/8

LICZBA MIKROKROKÓW = 200 X 8 = 1600

LICZBA OBR/S = 1000 / 1600 = 0,625 obr/s

LICZBA OBR/MIN = 60 X 0,625 = 37,5 obr/min

Porady

W przypadku kiedy moduł GEN-01 nie pracuje poprawnie, pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie czy problem jest natury elektrycznej czy mechanicznej (brak połączeń). Ważne jest, aby dokumentować każdy krok przy rozwiązywaniu problemu. Być może będzie konieczność skorzystania z tej dokumentacji w późniejszym okresie, a szczegóły w niej zawarte w wielkim stopniu pomogą pracownikom naszego Wsparcia Technicznego rozwiązać zaistniały problem.

Instrukcja montażowa

Wykaz elementów:

Rezystory: 
R1 – 1 kΩ,
R2 - 10 kΩ,
Z1....4 – zwora SMD1206Kondensatory: 
C1 – 100 nF/25V SMD,
C2 – 100 µF/25V,
C3 – 470 pF/25V,Półprzewodniki:
D1 – LED 3mm,
U1 – 4046 SMD,
U2 – 4060 SMD,
U3 – 74HC14 SMD,Złącza:
J1...3 złącza śrubowe ARK,Zwora:
Goldpin 2 x 6 + jumper.Schemat ideowy modułu GEN - 01

Wymagania

Personel zajmujący się instalacją musi posiadać elementarną wiedzę w zakresie obchodzenia się z urządzeniami elektrycznymi. Urządzenie powinno być zamontowane w pomieszczeniach zamkniętych zgodnie z I klasą środowiskową, o normalnej wilgotności powietrza (RH=90% maks. bez kondensacji) i temperaturze z zakresu 0°C do +50°C. 

Potencjometr wieloobrotowy z gałką do regulacji częstotliwości:

Potencjometr wieloobrotowyStandardowo generator dostarcznay jest z jednoobrotowym potencjometrem regulacyjnym. W celu precyzyjnego dostrojenia częstotliwości generownych impulsów zalecamy zastosowanie potencjometru 10 obrotowego.

Potencjometr GEN-PR10 umożliwi precyzyjne nastawienie wymaganej częstotliwości sygnału wyjściowego oraz odczyt położenia potencjometru na skali zastosowanej w nim gałki. Gałka posiada 3 cyfrowy mechaniczny wskaźnik położenia, skalę noniuszową 50 działek na obrót i możliwość aretowania (blokowania).

 

Dodatkowym atutem jest wbudowany kondensator elektrolityczny, który umożliwia powstanie tzw. rampy. Prędkość pracy silnika będzie narastała i opadała liniowo. Przydatne jest to przy “rozkręcaniu” silników do większych prędkości.Dokumentacja:

Instrukcja obsługi Generatora GEN-01 Instrukcja obsługi potencjometru wieloobrotowego GEN-PR10
Do góry
Projekty maszyn sterowniki cnc Oprawy narzędziowe
Sterowniki silników krokowych - oferta i ceny silniki krokowe - oferta i ceny narzędzia skrawające
ŁOŻYSKA LINIOWE - oferta i ceny PROWADNICE LINIOWE - oferta i ceny Wrzeciona elektryczne - oferta i ceny
Pasy i koła zębate pasy napędowe taśma bezkońcowa pasy bezkońcowe tasmy transportujace pasy napedowe tasma bezkoncowa - oferta i ceny śruby kulowe śruby trapezowe napęd liniowy - oferta i ceny Listwy zębate koła zębate przesów liniowy - oferta i ceny
Zadajniki obrotowo impulsowe MPG Łożyska w oprawach - oferta i ceny Prowadniki przewodów - oferta i ceny
SERWO STEROWNIKI - oferta i ceny Przekładnie planetarne Czujnik długości narzędzia - oferta i ceny
Stoły liniowe - oferta i ceny Wielokliny - oferta i ceny
Sprzęgła precyzyjne sprzęgła kłowe sprzęgła mieszkowe - oferta i ceny
Zasilacze sterowników - oferta i ceny FALOWNIKI przemienniki częstotliwości falowniki przetwornice częstotliwośc falownik - oferta i ceny Osłony mieszkowe
Elektronika cnc - oferta i ceny PLC - oferta i ceny Pasy i koła klinowe - oferta i ceny
Łańcuchy, koła łańcuchowe - oferta i ceny Tuleje ślizgowe - oferta i ceny Przekładnie kątowe - oferta i ceny
aktuatory liniowe - oferta i ceny pomiar przemieszczeń - oferta i ceny Łączniki krańcowe - oferta i ceny
Generator przebiegu prostokątnego - oferta i ceny Profile aluminiowe konstrukcyjne łożyska - oferta i ceny
Złącza obrotowe Loctite - chemia techniczna THK - oferta i ceny
Profile Aluminiowe Tworzywa sztuczne Dźwignie zaciskowe
Koła ręczne Pokrętła sterujące Pokrętła zaciskowe
Uchwyty Zamki Zawiasy
System mocowania czujika Wibroizolatory Zestawy kołowe i koła
Liczniki, mierniki, regulatory Przekaźniki czasowe Silniki elektryczne
Narzędzia pneumatyczne Pneumatyka Uszczelnienia techncizne

pRZEKŁADNIE PLANETARNE

Przekładnie planetarne

Wychodząc na przeciw oczekiwań naszych klientów wprowadziliśmy do oferty szeroką gamę przekładni planetarnych.

Przekładnie te charakteryzują się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Prosimy zapoznać się z kartami katalogowymi,a w razie pytań

o kontakt z naszym działem doradztwa technicznego, gdzie technicy pomogą dobrać odpowiednią przekładnię dostosowaną do Państwa potrzeb.

 

Zobacz katalog - KATALOG

 
łożyska nsk łożyska SKFłożyska FAG - prowadnice liniowe łożyska liniowełożyska CX
Abba linear - prowadnice linioweBEA INGRANAGGI S.p.A., Włochy - łańcuchy koła łańcuchoweelatech - pasy zębate poliuretanowegates pasy zębate pasy klinowe neoprenowesit
rexroth - prowadnice liniowe łożyskarw sprzęgła precyzyjnethk prowadnice liniowe łożyska liniowe
baldor serwonapędyelte elektrowrzecionaktr sprzęgła
hiwin prowadncesołtys design - projekty maszyn cncbrevetti stendalto prowadniki przewodów
alumatic
 

Forum cnc.info.pl

WWW.CNC.INFO.PL

Znajdziesz tam tysiące informacji dotyczących budowy, sterowania i obsługi maszyn CNC.

Fotografie, plany budowy, porady, opinie, rozwiązania problemów.

Dowiesz się jak samemu zbudować:

 • ploter
 • frezarkę
 • grawerkę
 • tokarkę
 • wycinarkę plazmową
 • wycinarkę styropianu

Zakaz kopiowania opisu i zdjecia, wszystkie próby będą zgłaszane do odpowiednich organów !!
Opis sprzedawanych przeze mnie przedmiotów jak i zamieszczone niektóre zdjecia stanową przedmiot praw autorskich i podlega ochronie zgodnie z ustawa z dn. 04.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. nr 24 poz.93) oraz ochronie z ustawy z dn. 08.06.1993r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. nr. 47 poz. 211).