sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Łożyska kulkowe zwykłe

4.6666666666667 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.67 (12 głosów)
Łożyska kulkowe zwykłe

Łożysko kulkowe zwykłe to najpopularniejsze i najczęściej stosowane łożysko. Ze względu na wykonanie, może przenosić obciążenia prostopadłe do jego osi, jednak różnorodne typy wykonania sprawiają, że łożyska te mogą być także dostarczane w specjalnych wersjach, uzależniając to od tego, w jakich warunkach pracują oraz jakie wykonują zadanie. Łożyska kulkowe zwykłe są wypełniane smarem, często zabezpieczone są blaszką ochronną i dodatkowo uszczelniane. Szereg norm łożysk kulkowych zwykłych spowodował, że standardowo wykonywane są one z powiększonymi lub pomniejszonymi luzami, a także w podwyższonej klasie dokładności. Mogą pracować w zmiennej temperaturze, jednak standardowe łożysko kulkowe pracuje w temperaturze -20 do  +120 stopnic Celsjusza. Wykonanie ze specjalnym koszykiem, pozwala na zastosowanie łożyska osadzonego na wale uzyskującym bardzo wysokie prędkości obrotowe.

Łożyska kulkowe zwykłe przeznaczone są do przenoszenia obciążeń poprzecznych, które działają na wał. Przejmują one dwukierunkowe siły osiowe – również przy wysokich prędkościach obrotowych. Łożysko kulkowe zwykłe powinno pracować z obracającym się pierścieniem wewnętrznym. Za najważniejsze cechy łożysk kulkowych zwykłych uznaje się małe opory ruchu w porównaniu do innych łożysk tocznych. Co więcej, tego rodzaju łożyska są w stanie bez problemu pracować przy małych wychyleniach kątowych. Łożyska kulkowe zwykłe w wersji dwurzędowej wyróżniają się dużą sztywnością. Jeśli zaś chodzi o wersje łożysk z uszczelkami, to nie wymagają one dodatkowego dozoru. Najczęściej można spotkać się w maszynach przeznaczenia ogólnego.

Łożyska kulkowe poprzeczne jednorzędowe należą do grona najpopularniejszych łożysk tocznych. Mają bardzo szerokie zastosowanie i są wyjątkowo uniwersalne. Rowki bieżni pierścieni zewnętrznych i wewnętrznych wyposażone są w okrągłe łuki o nieco większym promieniu niż promień kulek. Co więcej, obciążenia promieniowe oraz osiowe mogą być przyłożone w dwóch kierunkach. Ponieważ mają niski moment obrotowy, można je stosować wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie wysokich prędkości obrotowych oraz niskich strat mocy. Poza wariantem otwartym dużą popularnością cieszą się także łożyska kulkowe ze stalowymi blaszkami czy też gumowymi uszczelnieniami. Znajdują się one po jednej lub dwóch stronach łożyska i są wypełnione smarem plastycznym. Na powierzchni zewnętrznej stosowane są także pierścienie osadcze.

W łożyskach kulkowych jednorzędowych rozłącznych rowek wewnętrzny jest nieco płytszy niż w łożyskach jednorzędowych poprzecznych. Z uwagi na to, że pierścień zewnętrzny ma bok bieżni jedynie z jednej strony, pierścień zewnętrzny może zostać zdemontowany. Bardzo przydaje się to podczas instalacji węzła łożyskowego. Łożyska kulkowe zwykłe jednorzędowe rozłączne są to niewielkie łożyska, które posiadają otwór o średnicy od 4 do 20 mm. Stosowane są przede wszystkim w małych maszyn magnetoelektrycznych, żyroskopów, a także w instrumentach.

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png