sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Czujniki zbliżeniowe - indukcyjne

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 5.00 (10 głosów)
Czujniki zbliżeniowe - indukcyjne

Zbliżeniowe czujniki indukcyjne stosowane są wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba bezdotykowej detekcji metalowych obiektów. Zasada działania oparta jest na interakcji związanej z wejściem obiektu kontrolowanego w zmienne pole elektromagnetyczne o wysokiej częstotliwości, jakie generuje czujnik. Wykrycie obecności metalowego obiektu daje możliwość kontroli jego położenia i przemieszczania. Czujniki zbliżeniowe podłączone do liczników, sterowników lub układów przekaźnikowych mogą zliczać elementy, obroty, pozycjonować oraz kontrolować ruchome części. Wykrywanie metalu przez czujnik zbliżeniowy następuje w jego strefie działania, która różni się zależnie od typu czujnika i może wynosić od kilku do kilkudziesięciu mm. Dzięki wysokim stopniu ochrony IP67, czujniki mogą pracować w trudnym środowisku (odporne są one na zapylenie i wodę), w zakresie temperatur pracy od -25oC do +70oC. Zbliżeniowe czujniki indukcyjne są bardzo trwałe i stosunkowo szybkie. Zaletą jest również szeroki zakres napięć zasilania. Wszystko to sprawia, że są powszechnie stosowane w automatyce przemysłowej.

Podczas doboru czujnika, należy pamiętać o:

  • Nominalnej strefie działania, czyli odległości zbliżanej płytki stalowej od czoła czujnika, przy której następuje przełączenie wyjścia czujnika. Strefa działania zależy od wymiarów czujnika i jego rodzaju - wbudowany lub nie. Budowa czujnika ma z kolei wpływ na "patrzenie" boczne i szybkość zadziałania.
  • Logice działania czujnika. NO - normalnie otwarty, NC - normalnie zamknięty.
  • Napięciu zasilania czujnika, czyli odpowiednia wartość i rodzaj napięcia zapewniającego prawidłową pracę czujnika.
  • Rodzaj czujnika, od którego zależy sposób jego podłączenia:
       a)Czujniki trójprzewodowe, mające poza zasilaniem niezależne wyjście, na którym np. pojawia się napięcie z chwilą zbliżenia metalu (czujniki PNP, NO). W czujnikach PNP wyjście łączone jest do + zasilania,a w NPN wyjście zwierane jest do masy (-). Czujniki trójprzewodowe zalecane są jako bezpieczniejsze z punktu widzenia właściwego zasilania, niezależnego od obciążenia.
       b) Czujniki dwuprzewodowe łączone są szeregowo z odbiornikiem i zależnie od wykrycie metalu przepuszczają prąd albo nie. Stosując czujniki dwuprzewodowe należy pamiętać, że napięcie pozostające na czujniku nie może być niższe niż minimalne wymagane.
  • Nie mniej ważnym zachowaniu właściwej odległosci między sąsiednimi czujnikami oraz metalowymi częściami konstrukcji mechanicznych. Minimalne odległosci pokazane są w kartach katalogowych czujników.

W przypadku czujników krańcowych, lub bezpieczeństwa stosowane będą większe czujniki NC (zatrzymywanie przez przerwanie obwodu ruchu i ewentualne zatrzymanie przy urwaniu czujnika, zaniku zasilania), a do liczenia drobnych elementów, np. zębów obracającego się koła, właściwszy będzie mały, wbudowany czujnik typu NO.

Oferowane czujniki dostępne są w następujących obudowach:

  • obudowy metalowe, gwintowany cylinder z czołem wbudownym lub nie
  • obudowy prostopadłościenne, mocowane wkrętami
alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png