Jednym z podstawowych narzędzi każdego elektryka jest próbnik elektryczny. Nie jest to jednak urządzenie jednorodne, a w sklepach z wyposażeniem elektrycznym możemy znaleźć wiele rodzajów próbników.

Wskaźnik pomiarowy czyli inaczej próbnik elektryczny lub tester elektryczny to coś, co posiada każdy elektryk. Proste narzędzie pozwala sprawdzić napięcie w gniazdu, ale nie tylko. W dzisiejszym artykule prezentujemy najpopularniejsze rodzaje próbników wraz z wyjaśnieniem, do czego dokładnie służą.

Próbniki elektryczne ze względu na zakres zastosowania

Ze względu na zakres pracy i miejsce dokonywania pomiaru można wyróżnić kilka rodzajów próbników elektrycznych.

Próbnik uniwersalny– klasyczny próbnik, który wyglądem przypomina zwykły śrubokręt wyposażony w neonówkę z elektrodami. Tester elektryczny uniwersalny służy do wykrywania napięcia elektrycznego i przydaje się do większości standardowych prac.

Tester elektryczny wielozakresowy – służy do sygnalizowania napięcia w obwodzie o różnych zakresach. Jest to dość skomplikowane narzędzie wyposażone albo w komplet diod, albo w elektroniczny wyświetlacz.

Próbnik samochodowy– elektryczny próbnik samochodowy pomaga szybko sprawdzić stan naładowania akumulatora i pracy alternatora.

Wskaźnik prądu do gniazd USB – narzędzie umożliwiające określenie wartości napięcia prądu elektrycznego, który płynie w gnieździe USB.

 

W sklepie EBMiA.pl kupisz zarówno próbniki napięcia jak i multimetry

Próbnik elektryczny – podział ze względu na zasadę działania

Pomimo iż wszystkie rodzaje wskaźników elektrycznych służą do wskazywania obecności i/lub wartości napięcia, prąd może być wykrywany w nich w różny sposób. Dlatego ze względu na zasadę działania wyróżniamy próbniki elektryczne:

- próbniki klasyczne– wyglądają prawie jak zwykłe śrubokręty. Składają się z wewnętrznej neonówki, przezroczystej rączki (w której znajduje się opornik o dużej rezystancji) i metalowej skuwki. Jeśli dotkniemy skuwkę palcem, zamkniemy obwód elektryczny i uziemiamy jedną z elektrod diody. A zatem przykładając metalowy element wskaźnika do źródła prądu stałego lub przemiennego, sprawimy, że neonówka się zaświeci (jeśli w miejscu przyłożenia przepływa prąd).

- próbniki elektromagnetyczne– produkuje się z wykorzystaniem bardziej zaawansowanej technologii i w oparciu o prawa elektromagnetyzmu. Próbnik elektromagnetyczny składa się solenoidu i rdzenia. Rdzeń, jeśli wykryje napięcie, porusza się pod wpływem działania sprężyny reagującej na wskazania próbnika. Ponieważ jednak to rozwiązanie charakteryzuje niska impedancja wejściowa w górnym zakresie, wskaźnik przegrzewa się. W konsekwencji musimy zawsze odczekać chwilę pomiędzy kolejnymi pomiarami.

- próbniki elektroniczne– wskaźniki elektroniczne cechuje wyższa impedancja wyjściowa, dzięki czemu narzędzie to jest bardzo bezpieczne podczas dokonywania pomiaru. Testery elektroniczne prądu są bardzo precyzyjne, ale mają jednocześnie tendencję do wskazywanie napięcia fantomowego, czyli takiego indukowanego przez inny przewód pod napięciem.

Próbnik elektryczny a zakres pomiaru

Na koniec prezentujemy podział testerów elektrycznych ze względu na konkretny przedział napięcia, do którego możemy je stosować. W taki sposób dzielimy je na:

- próbnik elektryczny o mniejszym zakresie – przeznaczone do mierzenia prądu z zakresu najczęściej 220-250V. Jeśli je zastosujemy dowiemy się, czy w obwodzie występuje napięcie o dokładnie takiej wartości. Przy niższym napięciu tester małego zakresu jednak go nie wykryje, a to może skutkować porażeniem prądem. Z tego powodu warto posiadać drugi próbnik o szerszym zasięgu. Upewni nas, że pomiar będzie bezpieczny.

- próbnik elektryczny o większym zakresie – dzięki nim możemy bezproblemowo sprawdzić standardowe napięcie, czyli takie nieprzekraczające 230V. Jednak próbniki większego zakresu nie wykryją napięciu w sytuacji wystąpienia awarii.