By stworzyć solidne i trwałe łączenie, niezbędne jest użycie odpowiednich elementów, czyli przede wszystkim śruby, nakrętki oraz podkładki. Ten ostatni niekiedy jest pomijany, co okazuje się być dużym błędem. Podkładka pod nakrętkę i śrubę spełnia bowiem bardzo ważną funkcję – chroni przed luzowaniem się połączenia. Jak należy ją dobrać podkładkę pod śruby i nakrętki, by zapewniała odpowiednie zabezpieczenie? Dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Podkładka pod nakrętkę i śrubę

Podkładki są to niewielkie, ale bardzo istotne dla całej konstrukcji elementy, które gwarantują prawidłowe działanie maszyn oraz stabilność konstrukcji. W każdym przypadku, gdy używane są śruby oraz nakrętki, nie może zabraknąć również podkładek. Elementy te znajdują zastosowanie przede wszystkim w przemyśle, budownictwie, elektronice, meblarstwie oraz wytwórstwie.

W sklepie Akcesoria CNC znajdziesz między innymi: podkładki zębate i podkładki dystansowe

Jeśli samodzielnie montujesz zakupione meble, nie zapominaj o tym, by przy każdym łączeniu zastosować odpowiednią podkładkę. Najczęściej producenci dołączają do zestawu podkładki wraz ze śrubami i nakrętkami w dopasowanym do rodzaju mocowania rozmiarze. Podkładkę umieszcza się pod łbem śruby, pod nią zaś znajduje się nakrętka.

Warto także pamiętać, że podkładki pozwalają odpowiednio rozłożyć nacisk, a także siły obecnych w łączeniu materiałów plastycznych. Podkładki służą także do zabezpieczenia podłoża i materiału przed uszkodzeniem podczas wkręcania śruby. Dotyczy to w szczególności plastiku oraz miękkiego drewna.

Podkładki stanowią także ważny element budowy różnego rodzaju pojazdów, takich jak rowery czy samochody. W przypadku, gdy wykonane zostanie połączenie śrubowe bez użycia podkładki, jest duża szansa, że będzie się ono bardzo szybko luzowało i znacząco straci na trwałości. Dotyczy to wszystkich połączeń śrubowych i gwintowych, które są narażone na powstawanie drgań.

Podkładki pod śruby

Podkładki do połączeń śrubowych różnią się od siebie materiałem wykonania, kształtem, a także zastosowaniem. Biorąc pod uwagę te aspekty, można wyróżnić:

Podkładki zabezpieczające – ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie przed luzowaniem się łączeń. Mogą być zakończone w taki sposób, aby skutecznie hamować ruchomość nakrętki na śruby. Dotyczy to na przykład podkładek sprężynujących oraz zębatych.

Podkładki ochronne – uznawane są za standardowy rodzaj podkładek. Wykorzystywane są głównie do ochrony podłoża przed uszkodzeniem podczas wykonywania łączeń śrubowych oraz nakładania nakrętek.

W sklepie Akcesoria CNC znajdziesz między innymi: podkładki zębate i podkładki dystansowe

Podkładki uszczelniające – stosowane są do ochrony połączeń narażonych na negatywny wpływ warunków atmosferycznych.

Podkładki wyrównujące – używane w celu zniwelowania kąta w połączeniach śrubowych.

Jeśli zaś chodzi o materiał wykonania podkładek do połączeń śrubowych, warto dopasować taki, który będzie pasował do tworzonego łączenia. Najlepiej jest, gdy wszystkie elementy (śruba, nakrętka, podkładka) wykonane są z tego samego materiału. Zazwyczaj jest to stal poddana obróbce, np. cynkowana lub pokrywana mosiądzem. Podkładki hartowane przeznaczone są do łączeń narażonych na duże obciążenia. Z kolei miękkie podkładki poliamidowe i z PCV sprawdzą się podczas uszczelniania łączeń, ponieważ zabezpieczą je przez rdzewieniem, które powoduje kruszenie się metalu.