sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych sterowniki silników krokowych

Aktuatory liniowe

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 4.50 (11 głosów)
Aktuatory liniowe

Aktuatory liniowe  są elementami szeroko stosowanymi w automatyce przemysłowej, automatyce budowlanej, maszynowej i wielu narzędziach. Tłok siłownika napędzany jest przez silnik. Te elementy bez wątpienia charakteryzują się dużą prostotą wykonania i eksploatacji, przy jednoczesnej skuteczności działania, bo nawet aktuatory o bardzo niewielkich rozmiarach są w stanie przesunąć wielkie ciężary.  Dodatkowo, aktuator liniowy o dobrych parametrach i prawidłowo dopasowany jest samohamowny, lecz nawet wtedy, gdy zostanie odłączone napięcie, jest on w stanie utrzymać dany ciężar. Aktuatory można również pozycjonować, a w punktach, gdzie siłownik ma się zatrzymać, można umieścić wyłączniki krańcowe, np. czujniki indukcyjne. Aktuatory znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie należy coś otworzyć, zamknąć, przymknąć, dosunąć. Często stosuje się je jako napędy do bram czy klap. Są elementami uniwersalnymi, więc można je stosować w dowolnego typu maszynach i urządzeniach, między innymi powszechnie stosowane są w maszynach rolniczych oraz urządzeniach specjalistycznych, biurach, domach mieszkalnych, jako dodatki do mebli lub w automatyce inteligentnego budynku, jak również w branży źródeł odnawialnych.

Aktuatory dostępne w naszym sklepie są bardzo staranne wykonane i mają bardzo dobre parametry, a ich montaż i obsługa nie sprawiają większych kłopotów. Zainstalowano w nich wyłączniki krańcowe, a kierunek zmiany jest sterowany zmianą polaryzacji. Napęd aktuatora korzysta z  prądu stałego. Akcesoria do aktuatorów używane są w celu uzupełnienia ich funkcjonalności. Centralka, którą oferujemy w naszym sklepie, służy do sterowania siłownikami za pomocą pilota. Należy tutaj zaprogramować daną funkcję a następnie wybrać dla niej przycisk. Centralka może obsługiwać nawet 50 pilotów,  a dodatkowo może być używana w każdych warunkach, gdyż jest wytrzymała na warunki atmosferyczne. Jej kompaktowa budowa sprawia, że centralkę można umieścić dosłownie w każdym miejscu.

Aktuatory liniowe zamieniają ruch obrotowy z silnika elektrycznego na ruch liniowy. Stosowane są one w wielu różnych dziedzinach. Wykorzystuje się je m.in. w zamkach samochodowych, w zamkach elektrycznych, maszynach rolniczych, systemach inteligentnych domów, systemach automatyki przemysłowej czy też w zaawansowanych technologicznie robotach. Aktuator liniowy stanowi jeden z najistotniejszych elementów do budowy mechanizmów. Dzięki nim można m.in. skonstruować silnik liniowy o konkretnym zakresie ruchu.

Aktuator liniowy – element konstrukcyjny silników liniowych

Aktuator liniowy stanowi jeden z najważniejszych elementów silników elektrycznych. Wykorzystują one ich ruch obrotowy, by następnie przekształcić go w ruch liniowy. Jest to możliwe do uzyskania dzięki zastosowaniu odpowiedniego gwintowania wewnątrz urządzenia. Warto jednak pamiętać, że do tego celu można użyć także silniki liniowe. Korzystają one z właściwości prądu elektrycznego, który przepływa przez cewkę, z także z umieszczonego wewnątrz ferromagnetyka. Kierunek prądu elektrycznego w cewce zależy od tego, jak będzie poruszał się ferromagnetyk. Tego typu rozwiązania stosuje się m.in. w kolejach, układach mechanicznych, a także w sprzętach AGD. Za ich największe plusy uważa się szybkość, dokładność pozycjonowania, a także przyspieszenie nieograniczone tarciem oraz bezwładnością elementów. Co więcej, aktuator liniowe wyposażone są w funkcję samohamowania w momencie, gdy silnik elektryczny nie pracuje. Zatem, jeśli silnik nie pracuje, nie da się wysunąć oraz wsunąć tłoka. Aktuator będzie utrzymywał ciężar także po odłączeniu zasilania.

Do czego stosowane są aktuatory liniowe elektryczne?

Aktuatory liniowe elektryczne stosowane są w zamkach samochodowych, zamkach elektrycznych do drzwi domów inteligentnych. Używane są również w automatyce przemysłowej oraz domowej. Znajdują także zastosowanie w maszynach rolniczych. Zazwyczaj aktuatorami liniowymi elektrycznymi steruje się drogą radiową poprzez odpowiednie moduły, które obsługują łączność bezprzewodową. Wykorzystywane są również z zastosowaniem ręcznego oraz automatycznego sterowania, np. w reakcji na sygnał z czujników, który informuje o wykryciu zmiany.

 

 

alutec2.pngbeta.pngbosch.pngcrc.pngfanar.pngfatek.pngfenes.pngflt2.pnghiwin.pngigus.pngirwin.pngklingspor.pngknipex.pngleadshine.pngloctite.pnglwadshine.pngmeanweell.pngnsk.pngsiemens.pngstanley2.pngstomil.pngteknomotor2.pngyato.pngyg-1.png